Wybory dały paliwo do wzrostu konsumpcji w Polsce. Karnawał się rozkręca

Przedwyborcza obniżka cen paliw, która poskutkowała skokowym wzrostem popytu na stacjach benzynowych, pociągnęła w górę wyniki sprzedaży detalicznej ogółem. Ale i bez tego czynnika w handlu widać ożywienie.

Publikacja: 22.11.2023 21:00

Wybory dały paliwo do wzrostu konsumpcji w Polsce. Karnawał się  rozkręca

Foto: Adobe Stock

Sprzedaż detaliczna towarów, liczona w sklepach zatrudniających co najmniej dziesięć osób, wzrosła w październiku realnie o 2,8 proc. rok do roku, najbardziej od ponad roku, po zniżce o 0,3 proc. we wrześniu – podał w środę GUS. To wynik wyraźnie powyżej przeciętnych szacunków ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet”. Do tej niespodzianki przyczyniły się w dużym stopniu czynniki jednorazowe, ale nie zmienia to szerszego obrazu: odbicie konsumpcji już się zaczęło i w najbliższych kwartałach będzie kołem zamachowym wzrostu gospodarczego.

Kurtki kupiliśmy później

Wyniki handlu detalicznego w ujęciu rok do roku od lutego ub.r. są pod wpływem wysokiej bazy odniesienia związanej z napływem uchodźców do Polski. O bieżącym popycie więcej mówią oczyszczone z wpływu czynników sezonowych zmiany sprzedaży miesiąc do miesiąca. Licząc w ten sposób, sprzedaż w październiku wzrosła po raz piąty z rzędu, i to aż o 2,1 proc. Dzięki temu znalazła się na najwyższym w historii poziomie, choć sporo jej brakuje do trendu sprzed pandemii. Od maja wzrosła już łącznie o 7,8 proc. Taką eksplozję popytu w tak krótkim czasie GUS odnotował po raz ostatni pod koniec 2021 r.

W październiku, podobnie jak we wrześniu, skok sprzedaży detalicznej był częściowo spowodowany czynnikami jednorazowymi. Najważniejszym z nich był spadek cen paliw, który w powszechnym odbiorze kierowców był nietrwały (co okazało się założeniem trafnym, bo po wyborach ceny paliw zaczęły rosnąć). Poskutkowało to zakupami na zapas. Sprzedaż paliw (łącznie płynnych, stałych i gazowych) wzrosła w ciągu miesiąca realnie 9,1 proc. po zwyżce o 1,7 proc. we wrześniu. To, jak szacują ekonomiści z Santander Bank Polska, tłumaczy połowę zwyżki sprzedaży detalicznej w ujęciu miesiąc do miesiąca. W ujęciu rok do roku sprzedaż paliw podskoczyła o 16,7 proc. po 7,5 proc. we wrześniu. Gdyby nie to, obroty w handlu ogółem wzrosłyby o około 1 proc. rok do roku.

Drugim jednorazowym czynnikiem był skok popytu na odzież i obuwie z kolekcji jesienno-zimowej. Zwykle dochodzi do niego we wrześniu, ale w tym roku – z powodu letniej pogody na początku jesieni – przypadł właśnie na październik. To dodało 0,7 pkt proc. do miesięcznej zmiany sprzedaży detalicznej.

Pesymizm w odwrocie

W tle działają jednak siły, które będą prowadziły do odbicia sprzedaży – i szeroko rozumianego popytu konsumpcyjnego, obejmującego też usługi – w kolejnych miesiącach. To przede wszystkim gwałtowna i konsekwentna poprawa nastrojów konsumentów.

W listopadzie, jak podał również w środę GUS, tzw. bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), który odzwierciedla oceny i oczekiwania gospodarstw domowych dotyczące ich sytuacji finansowej oraz stanu gospodarki, a także ich skłonność do dokonywania ważnych zakupów, wzrósł po raz 13. z rzędu. Znalazł się w efekcie na najwyższym od września 2021 r. poziomie -15,1 pkt po -17,9 pkt w październiku.

Do poprawy nastrojów konsumentów przyczynia się przede wszystkim malejąca inflacja, która przestała erodować siłę nabywczą wynagrodzeń. W październiku wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł o 6,6 proc. rok do roku, a przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 12,8 proc. rok do roku. To oznacza, że w ujęciu realnym płace wzrosły o około 5,9 proc., najbardziej od lutego 2019 r. Kolejne miesiące, a także cały 2024 r., prawdopodobnie będą pod tym względem podobne.

Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński zignorował Sejm. Sprawozdanie przedstawiła Marta Kightley
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka krajowa
Rząd chce „prawnego mechanizmu” komunikacji pomiędzy NBP-MF przy opracowywaniu budżetu
Gospodarka krajowa
Bezrobocie spadnie w lipcu i będzie rosło od września
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna wzrosła zaskakująco słabo. Co się dzieje?
Gospodarka krajowa
W lipcu pogorszyły się nastroje polskich konsumentów
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce nieznacznie przyspieszyła. GUS podał najnowsze dane