Gorąco na placach budów

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w sierpniu o 3,5 proc. rok do roku, najbardziej od lutego. Wyraźnie podskoczyła też w stosunku do lipca. To konsekwencja zbliżającego się końca terminu na wykorzystanie funduszy unijnych z budżetu na latach 2014-2020.

Publikacja: 21.09.2023 12:13

Gorąco na placach budów

Foto: materiały prasowe

Jak podał w czwartek GUS, produkcja budowlano-montażowa w sierpniu wzrosła realnie (tzn. w cenach stałych) o 3,5 proc. rok do roku po zwyżce o 1,1 proc. w lipcu i 1,5 proc. w czerwcu. Ten wynik zdecydowanie przebił przeciętne szacunki ekonomistów w ankiecie „Parkietu”, które wskazywały na powtórkę lipcowej zwyżki.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, produkcja budowlana w sierpniu również była realnie o 3,4 proc. wyższa niż rok wcześniej. Co jednak ważniejsze, podskoczyła aż o 2 proc. w stosunku do lipca. To największa miesięczna zwyżka aktywności w budownictwie od stycznia br.

Czwartkowe dane potwierdzają, że kołem zamachowym budownictwa są obecnie inwestycje infrastrukturalne. Produkcja w kategorii „budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej” wzrosła w sierpniu o 11,8 proc. rok do roku, tak samo jak w lipcu. To najlepsze wyniki od lutego. Ekonomiści wiążą to z pośpiechem w realizacji projektów inwestycyjnych współfinansowanych z budżetu UE na lata 2014-2020 (bieżący rok jest ostatnim na wykorzystanie tych funduszy).

Czytaj więcej

Odbicie popytu, lepsze nastroje Polaków. Wydatkowy szał zaczął się na dobre

Aktywność w zakresie robot budowlanych specjalistycznych, które obejmują m.in. przygotowanie gruntów pod budowę, zwiększyła się w sierpniu o 0,9 proc. rok do roku po zniżce o 3,4 proc. w lipcu. Poprawę widać również w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja sprzedana budynków zmalała w sierpniu o 5 proc. rok do roku, najmniej od lutego, po zniżce o 7,8 proc. w lipcu.

Jak ocenia Andrzej Kamiński, ekonomista z Banku Millennium, perspektywy sektora budowlanego rysują się jednak w dość ciemnych barwach. - Trudno liczyć na szybką poprawę koniunktury w budownictwie w środowisku nadal wysokich stóp procentowych oraz opóźnień we wdrażaniu nowej perspektywy finansowej UE - tłumaczy.

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski