Dekalog, czyli zbiór zadań przedsiębiorców dla odświeżonego rządu

Strategia gospodarcza, wicepremier i ministerstwo ds. gospodarczych. Plus utrzymanie zapału deregulacyjnego, modernizacja energetyki, konkurencyjność firm, podatki i polityka imigracyjna – to część zadań, jakie biznes ma dla odnowionego rządu Tuska.

Publikacja: 24.07.2025 06:00

Dekalog, czyli zbiór zadań przedsiębiorców dla odświeżonego rządu

Foto: PAP

Przy okazji rekonstrukcji rządu zapytaliśmy ekonomistów i przedstawicieli największych organizacji biznesowych w Polsce o to, co ich zdaniem powinien on zrobić w krótkim terminie, do końca roku, by pomóc gospodarce. Wyszła z tego lista 10 postulatów.

1. Wicepremier do spraw gospodarczych.

Premier Donald Tusk zaproponował utworzenie wspólnego resortu finansów i gospodarki. Na czele tego superministerstwa stanie Andrzej Domański, dotychczasowy minister finansów. Nie będzie on jednak wicepremierem. A właśnie na pojawienie się wicepremiera ds. gospodarczych liczył i liczy biznes.

– Zdecydowanie potrzebna jest osoba, która w rządzie będzie koordynować jego politykę gospodarczą. Najlepiej, by była to osoba w randze wicepremiera. Do tej pory tego nie było, choć środowiska biznesowe zabiegają o to od dawna – mówi Piotr Soroczyński, główny ekonomista w Krajowej Izbie Gospodarczej. Wskazuje, że próbował to do tej pory robić minister finansów, ale zadania tego resortu są przecież nieco inne niż pobudzanie gospodarki. - On raczej ma oszczędnie gospodarować publicznym groszem, a nie przeznaczać ogromne kwoty na to, żeby gospodarka się rozwijała – mówi główny ekonomista KIG. – Dotąd sprawami gospodarczymi zajmowało się wiele ośrodków, które często podejmowały działania sprzeczne ze sobą To się powinno zmienić – dodaje.

2. Ministerstwo Gospodarki.

To rozszerzenie albo uzupełnienie pierwszego postulatu, częściowo spełnione poprzez plan stworzenia superresortu finansów i gospodarki. – Polska potrzebuje nie tylko stabilności fiskalnej, ale przede wszystkim długofalowej wizji i strategii rozwoju. To dlatego BCC od dawna apeluje o powołanie Ministerstwa Gospodarki – instytucji, która w sposób spójny, kompetentny i strategiczny będzie odpowiadać za rozwój polskiej gospodarki – napisał w artykule opublikowanym na LinkedInie Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club.

Wśród zadań rządu wymienia: uproszczenie procedur inwestycyjnych, stworzenie systemu szybkiej ścieżki legislacyjnej dla projektów gospodarczych, wzmocnienie roli rad rozwoju regionalnego, powołanie pełnomocnika ds. deregulacji i cyfryzacji procesów gospodarczych.

3. Energetyka.

Nowy minister energii będzie miał ogrom zadań do wykonania.

– Konieczne są szybkie zmiany, duże inwestycje w obszarze energetyki. Mamy najwyższe ceny energii, najgorszy ślad węglowy, to uderza w konkurencyjność naszych firm – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Przekonuje, że to jedno z najważniejszych zadań rządu. I jeśli tu się nie podciągniemy, nie będzie też inwestycji zagranicznych w Polsce, które już bardzo wyraźnie spadają..

4. Deregulacja.

– Myślę, że deregulacja będzie nadal jednym z głównych obszarów działań rządu. To proces długotrwały. Łatwo tu też pokazać, że robi się coś dla obywateli czy przedsiębiorców – uważa Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan.

Zgadza się z nim Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club. – Niech rząd kontynuuje deregulację, bo to jedna z niewielu rzeczy, które mu się do tej pory udały – mówi.

5. Podatki.

– Dobrze byłoby chociaż trochę uprościć przepisy podatkowe. To poważny temat. I postulat, który przedsiębiorcy zgłaszają od wielu, wielu lat – przypomina Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan.

A Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców BCC przypomina o obietnicach wyborczych wobec przedsiębiorców, które do tej pory nie zostały spełnione, a dotyczących składki na ubezpieczenia zdrowotne.

6. Podatek bankowy i podatek Belki

– Potrzebna jest zmiana formuły podatku bankowego. Taka, która sprawi, że przestanie on być antyrozwojowy – mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP.

– Ograniczenie podatku od zysków kapitałowych, zwanego podatkiem Belki, to z kolei jeden z elementów, które pomogłyby odkurzyć, rozruszać oszczędności leżące dziś na kontach bankowych i niepracujące – uważa. Jak dodaje, pomogłoby też rozruszać inwestycje.

7. Zamówienia publiczne.

– Konieczna jest zmiana ustawy o zamówieniach publicznych w kierunku poprawy konkurencyjności polskich firm – mówi Marek Kowalski.

Tłumaczy, że chodzi m.in. o przepisy, które poprawiałyby płynność finansową polskich wykonawców, przede wszystkim z branży budowlanej, ale nie tylko.

8. Sankcje rosyjskie.

Kamil Sobolewski tłumaczy, że konkurencja ze strony firm z państw trzecich, które sankcji nie stosują, uderza w polskie przedsiębiorstwa i całe branże, wypierając je z rynku. Jego zdaniem potrzebne są działania ze strony polskiego rządu, w tym powołanie zespołu, do którego trafiać będą sygnały o nadużyciach. Do zespołu powinien być przypisany minister, który w razie potrzeby będzie miał możliwość naciskania na rozwiązanie tego problemu także na forum unijnym.

9. Uporządkowanie procesu legislacyjnego.

– To czego biznes nie lubi, to ciągłe, chaotyczne, często wprowadzane z zaskoczenia, zmiany przepisów. Potrzebne jest uspokojenie i ustabilizowanie legislacji w zakresie spraw, które dotyczą otoczenia gospodarczego – uważa Piotr Soroczyński z KIG. Jego zdaniem dobre, stabilne przepisy, czytelne zasady, pomogłyby przyciągać do kraju zagranicznych inwestorów. Ułatwiłyby też ruchy inwestycyjne naszych firm.

10. Polityka wobec migrantów.

– Potrzebujemy nie tylko rąk do pracy, ale i głów do pracy – przypomina słowa premiera Donalda Tuska, Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan. – Bardzo jestem ciekaw jaka będzie polityka rządu w tym zakresie, bo nie widać póki co rozwiązań, które miałyby pomóc ściągać te głowy do Polski – dodaje.

Gospodarka krajowa
Bezrobocie zwyżkuje, obawy przed jego wzrostem też nabrzmiały
Gospodarka krajowa
Rekonstrukcja rządu: powstanie centrum finansowo-gospodarcze
Gospodarka krajowa
Przetasowania w rządzie: nowe twarze i superministerstwa
Gospodarka krajowa
Nastroje konsumenckie Polaków w lipcu pogorszyły się po świetnym czerwcu
Gospodarka krajowa
Wojciech Balczun: specjalista od zadań trudnych
Gospodarka krajowa
Nowe ministerstwo energii „super resortem” na razie nie będzie