Ustawa przewiduje, że Skarb Państwa będzie mógł udzielić instytucjom finansowym, które popadną w tarapaty finansowe (np. bankom), gwarancji w formie objęcia ich akcji, obligacji lub bankowych papierów wartościowych. Nowe regulacje zakładają, że w przypadku ustabilizowania się sytuacji instytucji finansowej (np. poprzez znalezienie nowych inwestorów) Skarb Państwa będzie mógł wycofać się z zaangażowania w taką instytucję.
Senat zaproponował osiem poprawek, w większości technicznych bądź doprecyzowujących przepisy. Podczas piątkowego głosowania w Sejmie posłowie opowiedzieli się za przyjęciem siedmiu zmian. Akceptacji Sejmu nie uzyskała poprawka, która miała wydłużyć z trzech do pięciu lat termin, w którym Skarb Państwa byłyby zobowiązany do zbycia akcji instytucji finansowych, które wcześniej przejął. Rozwiązaniu temu sprzeciwił się rząd. Jego zdaniem zmiana spowodowałaby m.in. konieczność ponownej notyfikacji ustawy w Brukseli.
Zdaniem resortu finansów, ustawa może pozytywnie oddziaływać na rynek finansowy, zwłaszcza bankowy, a pośrednio także na sektor przedsiębiorstw niefinansowych i gospodarstw domowych. „Umożliwienie podejmowania przez ministra finansów działań w celu zażegnania ryzyka utraty płynności lub niewypłacalności może spowodować bowiem zwiększenie zaufania do instytucji finansowych” – napisano w uzasadnieniu.
Według Komisji Europejskiej „zastrzyki kapitału zostały odpowiednio wycenione”. Roczna stopa oprocentowania długu podporządkowanego wynosi co najmniej 10 proc. Dzięki uprzywilejowaniu w zakresie wypłaty dywidendy oraz klauzuli z opcją podwyższenia, zysk z akcji będzie rósł z czasem.
W programie przewidziano dodatkowe zabezpieczenia, między innymi zakaz wypłaty dywidendy oraz ograniczenia wypłat odsetek od instrumentów hybrydowych w odniesieniu do instytucji w trudnej sytuacji.