– Dwa tygodnie temu wygraliśmy kolejną edycję konkursu na podobne projekty, organizowaną przez Ministerstwo Skarbu Państwa – cieszy się Paweł Mitan, wiceprezes fundacji i koordynator przedsięwzięcia. To dobrze, że ministerstwu zależy na dotarciu z informacjami o prywatyzacji nie tylko do inwestorów finansowych, ale i drobnych przedsiębiorców czy zwykłych ludzi, którzy mogą teraz kupować akcje oferowanych przez Skarb Państwa spółek – dodaje.
Czy to znaczy, że Instytut będzie nakłaniać przyszłych księży do inwestowania na giełdzie? – Nic z tych rzeczy – śmieje się Mitan. – Nie interesuje nas, czy słuchacze będą inwestować i w jaki sposób. Chodzi o to, by umieli przekonać wiernych, którzy na bazie doświadczeń prywatyzacyjnych z lat 90. mogą być negatywnie nastawieni do przekształceń własnościowych.
Uczestniczące w projekcie seminaria otrzymają komplet książek i materiałów edukacyjnych na temat własności prywatnej i prywatyzacji. Tylko czy etos przedsiębiorczości idzie w parze z tradycjami polskiego katolicyzmu? Na pierwszy rzut oka przypomina to godzenie ognia z wodą. Podobne zamierzenia trafiłyby na bardziej podatny grunt w Stanach Zjednoczonych albo w protestanckich krajach Europy Zachodniej, ale w Polsce? – Doktryna własności prywatnej przewija się w tradycji katolickiej od wieków – przekonuje Paweł Mitan. – W instytucie mamy zresztą bogate tradycje współpracy w tym zakresie. Gościliśmy m.in. Michaela Novaka, amerykańskiego filozofa, teologa i ekonomistę, który od wielu lat kieruje Katedrą Religii i Polityki Społecznej w American Enterprise Institute w Waszyngtonie. W latach 90. wydał książkę „Duch demokratycznego kapitalizmu”, która stała się bestsellerem. Nie powinno jej zabraknąć w księgozbiorach seminaryjnych. A tegorocznym tematem organizowanego przez Instytut Tertio Millennio seminarium – letniej szkoły na temat nauczania społecznego Kościoła The Free Society and Tertium Millenium, która ma pogłębiać dialog na temat katolickiej nauki społecznej pomiędzy studentami z Ameryki Północnej i studentami z krajów Europy Środkowo-Wschodniej – jest analiza wolnego społeczeństwa jako kompozycji trzech zazębiających się systemów: demokratycznego państwa, wolnej gospodarki i kultury moralnej obecnej w sferze publicznej – dodaje. Zapotrzebowanie na edukację ekonomiczną w środowiskach kościelnych fundacja odnotowała zresztą już na etapie przygotowywania projektu – musiała pozyskać do potencjalnego udziału w nim dziesięciu rektorów seminariów duchownych. Zgodzili się bez trudu.