– Dwa ty­go­dnie te­mu wy­gra­li­śmy ko­lej­ną edy­cję kon­kur­su na po­dob­ne pro­jek­ty, or­ga­ni­zo­wa­ną przez Mi­ni­ster­stwo Skar­bu Pań­stwa – cie­szy się Pa­weł Mi­tan, wi­ce­pre­zes fun­da­cji i ko­or­dy­na­tor przed­się­wzię­cia. To do­brze, że mi­ni­ster­stwu za­le­ży na do­tar­ciu z in­for­ma­cja­mi o pry­wa­ty­za­cji nie tyl­ko do in­we­sto­rów fi­nan­so­wych, ale i drob­nych przed­się­bior­ców czy zwy­kłych lu­dzi, któ­rzy mo­gą te­raz ku­po­wać ak­cje ofe­ro­wa­nych przez Skarb Pań­stwa spół­ek – do­da­je.

Czy to zna­czy, że In­sty­tut bę­dzie na­kła­niać przy­szłych księ­ży do in­we­sto­wa­nia na gieł­dzie? – Nic z tych rze­czy – śmie­je się Mi­tan. – Nie in­te­re­su­je nas, czy słu­cha­cze bę­dą in­we­sto­wać i w ja­ki spo­sób. Cho­dzi o to, by umie­li prze­ko­nać wier­nych, któ­rzy na ba­zie do­świad­czeń pry­wa­ty­za­cyj­nych z lat 90. mo­gą być ne­ga­tyw­nie na­sta­wie­ni do prze­kształ­ceń wła­sno­ścio­wych.

Uczest­ni­czą­ce w pro­jek­cie se­mi­na­ria otrzy­ma­ją kom­plet ksią­żek i ma­te­ria­łów edu­ka­cyj­nych na te­mat wła­sno­ści pry­wat­nej i pry­wa­ty­za­cji. Tyl­ko czy etos przed­się­bior­czo­ści idzie w pa­rze z tra­dy­cja­mi pol­skie­go ka­to­li­cy­zmu? Na pierw­szy rzut oka przy­po­mi­na to go­dze­nie ognia z wo­dą. Po­dob­ne za­mie­rze­nia tra­fi­ły­by na bar­dziej po­dat­ny grunt w Sta­nach Zjed­no­czo­nych al­bo w pro­te­stanc­kich kra­jach Eu­ro­py Za­chod­niej, ale w Pol­sce? – Dok­try­na wła­sno­ści pry­wat­nej prze­wi­ja się w tra­dy­cji ka­to­lic­kiej od wie­ków – prze­ko­nu­je Pa­weł Mi­tan. – W in­sty­tu­cie ma­my zresz­tą bo­ga­te tra­dy­cje współ­pra­cy w tym za­kre­sie. Go­ści­li­śmy m.in. Mi­cha­ela No­va­ka, ame­ry­kań­skie­go fi­lo­zo­fa, teo­lo­ga i eko­no­mi­stę, któ­ry od wie­lu lat kie­ru­je Ka­te­drą Re­li­gii i Po­li­ty­ki Spo­łecz­nej w Ame­ri­can En­ter­pri­se In­sti­tu­te w Wa­szyng­to­nie. W la­tach 90. wy­dał książ­kę „Duch de­mo­kra­tycz­ne­go ka­pi­ta­li­zmu”, któ­ra sta­ła się be­st­sel­le­rem. Nie po­win­no jej za­brak­nąć w księ­go­zbio­rach se­mi­na­ryj­nych. A te­go­rocz­nym te­ma­tem or­ga­ni­zo­wa­ne­go przez In­sty­tut Ter­tio Mil­len­nio se­mi­na­rium – let­niej szko­ły na te­mat na­ucza­nia spo­łecz­ne­go Ko­ścio­ła The Free So­cie­ty and Ter­tium Mil­le­nium, któ­ra ma po­głę­biać dia­log na te­mat ka­to­lic­kiej na­uki spo­łecz­nej po­mię­dzy stu­den­ta­mi z Ame­ry­ki Pół­noc­nej i stu­den­ta­mi z kra­jów Eu­ro­py Środ­ko­wo­-Wschod­niej – jest ana­li­za wol­ne­go spo­łe­czeń­stwa ja­ko kom­po­zy­cji trzech za­zę­bia­ją­cych się sys­te­mów: de­mo­kra­tycz­ne­go pań­stwa, wol­nej go­spo­dar­ki i kul­tu­ry mo­ral­nej obec­nej w sfe­rze pu­blicz­nej – do­da­je. Za­po­trze­bo­wa­nie na edu­ka­cję eko­no­micz­ną w śro­do­wi­skach ko­ściel­nych fun­da­cja od­no­to­wa­ła zresz­tą już na eta­pie przy­go­to­wy­wa­nia pro­jek­tu – mu­sia­ła po­zy­skać do po­ten­cjal­ne­go udzia­łu w nim dzie­się­ciu rek­to­rów se­mi­na­riów du­chow­nych. Zgo­dzi­li się bez tru­du.