Cichoń wziął udział w Forum Bankowym Związku Banków Polskich. Poinformował, że do resortu płyną niepokojące sygnały dotyczące dochodów budżetu, ale MF jest przekonane, że to się zmieni w najbliższych miesiącach, a w II półroczu nastąpi wyraźne ożywienie. Dodał, że w konsekwencji niższej inflacji spodziewać się możemy też nieco niższych dochodów. Zdaniem MF inflacja będzie w dalszym ciągu spadać. – Tak się będzie działo do końca I półrocza, i potem lekki wzrost w II półroczu, przy czym utrzyma się średniorocznie poniżej 2 proc. To otworzy pole do dalszych obniżek stóp – ocenił Cichoń. Jego zdaniem koszt pieniądza w Polsce jest wysoki, ciągle mamy bowiem jedne z najwyższych realnych stóp procentowych w Europie. Dlatego resort uważa, że dalsze obniżki są konieczne.
Pytany o ewentualne plany likwidacji OFE wyjaśnił, że rząd monitoruje sytuację i z pewnością przyjmie jakieś rozwiązanie dotyczące wypłat emerytur z funduszy, ale nie ma dyskusji na temat likwidacji.
22 proc. Tyle może wynieść w 2014 roku stawka podatku VAT. Obecnie, po podwyżce, jest to poziom 23 proc.
Cichoń zapewnił, że MF robi wszystko, by deficyt strukturalny średniookresowy zszedł do poziomu 1 proc. PKB. – Zakładamy, że w 2015 roku powinno to być możliwe. Podejmujemy szereg działań, które do tego zmierzają – mówił.
Dodał, że z punktu widzenia ministerstwa bardzo istotne jest, by Polska wyszła z procedury nadmiernego deficytu, którą jesteśmy objęci. – Mamy, myślę, uzasadnione nadzieje, że w tym roku ta procedura zostanie uchylona. Co prawda deficyt Polski przekracza normę 3 proc. PKB, ale możemy liczyć na to, że zostaną uznane nasze wysiłki, jeśli chodzi o reformę systemu emerytalnego, co przewiduje rozporządzenie Rady Europejskiej – powiedział.