Komisja Europejska odblokowała pieniądze na polskie drogi

Komisja Europejska przyjęła argumenty i wyjaśnienia przedstawione przez MRR i odblokowała płatności na projekty drogowe - poinformowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Aktualizacja: 15.02.2017 03:01 Publikacja: 27.03.2013 11:15

Komisja Europejska odblokowała pieniądze na polskie drogi

Komisja Europejska odblokowała pieniądze na polskie drogi

Foto: Fotorzepa, Łukasz Solski łs Łukasz Solski

Chodzi o trzy i pół miliarda złotych, które Bruksela zamroziła w związku ze zmową cenową przy kontraktach na budowę dróg. Tym samym zakończyło to standardową procedurę KE, zastosowaną do tej pory w ponad 190 przypadków w całej UE.

Warszawa miała się między innymi zobowiązać do zaostrzenia procedur dotyczących zamówień publicznych. Wprawdzie audyt wszystkich projektów drogowych jeszcze się nie zakończył, ale dotychczasowe wyjaśnienia wystarczyły ekspertom z Komisji Europejskiej, by fundusze zostały odblokowane. Ich pozytywna ocena pozwoliła na zgodę samego komisarza odpowiedzialnego za politykę regionalną Johannesa Hahna.

Jak jednak zastrzegła rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. polityki regionalnej Shirin Wheeler, nie wszystkie płatności zostaną odblokowane. - Co bardzo ważne, w przypadku trzech projektów, które ciągle są przedmiotem postępowań karnych, polskie władze zdecydowały się o wycofaniu wniosków o płatności. To oznacza, że będą one wstrzymane do czasu wyjaśnienia - podkreśliła rzeczniczka. Nie uściśliła, o jaką kwotę chodzi.

Jak dodała, KE z zadowoleniem przyjmuje konstruktywne podejście polskich władz w ostatnich tygodniach w tej sprawie, co pozwoliło na rozstrzygnięcie sprawy w ciągu 3 miesięcy, co jest wyjątkowo krótkim terminem w tego typu sprawach.

-  To oczywiście bardzo dobra wiadomość, której spodziewaliśmy się od jakiegoś czasu. Od samego początku mówiliśmy, że nasze pieniądze na budowę dróg nie są zagrożone - powiedział minister transportu Sławomir Nowak.

Pytany, jaki jest obecnie status odblokowanych środków, odparł, że pieniądze te przygotowane są na refundację już wydanych funduszy na drogi już zbudowane.

- Wszystkie te faktury, które wysyłamy do Komisji Europejskiej teraz będą mogły być z powrotem płynnie regulowane, co z punktu widzenia Krajowego Funduszu Drogowego jest dosyć istotne, bo my na bieżąco wydajemy miliardy złotych na budowanie kolejnych odcinków dróg - powiedział Nowak.

Pod koniec zeszłego roku Komisja Europejska wstrzymała refundację 3,5 mld zł na inwestycje realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej. Według komisji przy współfinansowanych z funduszy unijnych inwestycjach drogowych mogło dochodzić do nieprawidłowości, polegających na zmowie przetargowej wykonawców. Komisja zapowiedziała też, że do czasu ich wyjaśnienia nie będą refundowane także dalsze polskie wnioski o płatność. Pozostałe środki UE na projekty zakontraktowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad to ok. 4 mld euro.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe