Francuski CAC40 zniżkuje o 0,1 proc., a niemiecki DAX, hiszpański IBEX35 i brytyjski FTSE250 tracą po około 0,2 proc. Inwestorzy realizują zyski po znacznych wzrostach zanotowanych w czwartek w reakcji na utrzymanie przez amerykańską Rezerwę Federalną na niezmienionym poziomie programu skupu aktywów.
Przed spadkami nie broni się również giełda w Warszawie. WIG20 traci po południu 0,8 proc., a WIG spada o 0,7 proc. Nasz rynek jest słabszy od innych europejskich parkietów. Wczoraj notował jednak bardziej dynamiczne wzrosty. Wśród spółek zaliczanych do indeksu WIG20 po południu najlepiej radzi sobie Asseco Poland, którego kurs rośnie o 2,1 proc. W czołówce są też spółki węglowe: akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Bogdanki drożeją po około 0,5 proc. Czołówce spadków przewodzi PGNiG, którego akcje tanieją o 2,3 proc. O 1,7 proc. spada kurs Kernela, a po 1,6 proc. tracą PGE i BRE Bank. Największym obciążeniem dla warszawskiej giełdy są papiery Pekao i PKO BP, które przy największych na rynku obrotach tanieją o odpowiednio 1,1 proc. i 0,9 proc. Wczoraj oba banki miały jednak udaną sesję. Akcje pierwszego z nich podrożały o 2,3 proc., a drugiego o 0,9 proc.
Liderem całego rynku jest Europejski Fundusz Hipoteczny, którego kurs rośnie o 34,3 proc., po tym jak spółka poinformowała o umorzeniu postępowania upadłościowego. Sąd podjął w czwartek taką decyzję w związku z cofnięciem przez jej wierzyciela wniosku o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej oraz wycofaniem przez zarząd wniosku o upadłość z możliwością zawarcia układu. Spółka wycofała wniosek w związku z tym, że udało jej się porozumieć z obligatariuszami posiadającymi jej przeterminowane obligacje (ich łączna wartość to 17 mln zł). Obligatariusze zobowiązali się nie składać wniosków o ogłoszenie upadłości EFH oraz że nie wszczynać wobec niego postępowań egzekucyjnych. O 30 proc. rośnie kurs Reinholda.
Niezbyt udany przebieg ma sesja dla akcjonariuszy Pepeesu. Akcje spółki tanieją po południu o 8,6 proc. Kurs Mediatela spada zaś o 8,5 proc. W ostatnich dniach papiery hurtownika telekomunikacyjnego drożały jednak mocno po wycofaniu wniosku o ogłoszenie upadłości i przejęciu nad nim kontroli przez giełdowe Hawe. Od upublicznienia tej informacji do wczoraj akcje spółki podrożały o blisko 154 proc.
Na dziś nie zaplanowano publikacji danych makroekonomicznych, które mogłyby zachwiać przebiegiem notowań. Końcówka sesji może być jednak ciekawa w związku z tym, że dziś wygasają wrześniowe kontrakty terminowe na instrumenty pochodne. Na polskim rynku poznaliśmy wrześniowe wskaźniki koniunktury. Koniunktura konsumencka poprawiła się w porównaniu z sierpniem, ale wciąż znajduje się znacząco poniżej zera (odczyt wrześniowy to minus 24,3 pkt). Ujemne pozostały również wskaźniki koniunktury w budownictwie, handlu detalicznym i przemyśle. Niewielką poprawę zanotował jedynie drugi ze wskaźników. Już po zamknięciu giełdy w Warszawie rozpoczną się wystąpienia czterech przedstawicieli Fedu.