Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 12:39 Publikacja: 01.12.2016 07:02
Chodzi o niedzielne referendum konstytucyjne przeprowadzane we Włoszech. Wiele osób upatruje w nim kolejnego źródła ryzyka systemowego, ale czy jest tak w rzeczywistości? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, najpierw warto sięgnąć pamięcią do komentarzy sprzed poprzednich dwóch ważnych politycznych wydarzeń oraz późniejszego zachowania rynku. Otóż wiele osób twierdziło, że Brexit rychło doprowadzi do recesji w Wielkiej Brytanii, co się przecież nie ziściło. Z kolei wybór Trumpa przyjęty został w zaskakujący dla wielu sposób, choć przyznać trzeba, że nie dla wszystkich wiązał się on z pozytywną reakcją. Jeżeli więc dwa poprzednie pokaźne zaskoczenia nie wywołały znaczących rynkowych perturbacji, to dlaczego włoskie referendum miałoby być inne pod tym względem? W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Otóż o ile w przypadku Brexitu oraz Donalda Trumpa sondaże wskazywały na większe prawdopodobieństwo wygrania opcji „prorynkowej", o tyle we Włoszech badania opinii stwierdzają, że niedzielny werdykt najprawdopodobniej nie przebiegnie po myśli premiera Matteo Renziego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas