Po godzinie 14 na GPW indeksy świecą na zielono: WIG20 rośnie o 0,49 proc., do 2120,5 pkt, a WIG o 0,36 proc., do 56 408 pkt. W okolicach wczorajszego zamknięcia notowane są mWIG40 i sWIG80. Obroty są niskie, właścicieli zmieniły akcje warte tylko ponad 230 mln zł. Dzisiaj mocniej zyskują inne rynki – S&P500 chwilę po otwarciu zwyżkuje o 0,76 proc., a od rana na plusie są m.in. DAX (1,22 proc.), CAC40 (1,55 proc.) czy FTSE250 (0,85 proc.).
Rynki wyczekują przede wszystkim publikacji „minutek" z lipcowego posiedzenia FOMC, na którym po raz pierwszy od ostatniego kryzysu finansowego w 2008 r. doszło do obniżki stóp procentowych o 0,25 pkt proc. Amerykański bank centralny wówczas zdecydował się na wsparcie gospodarki ze względu na stłumioną presję inflacyjną, słabe perspektywy dla wzrostu gospodarczego na świecie oraz utrzymująca się niepewność w kwestiach handlowych. Pomimo cięcia kosztu pieniądza waluta amerykańska zyskała na wartości, gdyż Jerome Powell, szef Fed, zasugerował, że nie ma co liczyć na długi cykl obniżek stóp procentowych w sytuacji wciąż pozytywnej oceny przez Fed kondycji koniunktury w USA. - Protokół z posiedzenia powinien dostarczyć wskazówek do tego, co będzie wyznacznikiem dalszych działań Fed, gdyż rynki liczą na kolejne działania stymulacyjne ze strony amerykańskiego banku centralnego – uważają analitycy Noble Securities.
Drugi ważny wydarzeniem, na które zwrócone są oczy inwestorów, to rozpoczynające się jutro sympozjum banków centralnych w Jackson Hole, które już wielokrotnie było miejscem przekazywania ważnych komunikatów o kształtowaniu polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach.
W Polsce opublikowano dziś dane z sektora przemysłowego i budowlanego, które w lipcu uległy poprawie w stosunku do bardzo niskich odczytów z czerwca. Produkcja przemysłowa wzrosła w zeszłym miesiącu o 5,8 proc. w skali roku, ale była nieco poniżej oczekiwań rynkowych. Z kolei produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 6,6 proc.
Spośród spółek z WIG20 najbardziej rosną Dino Polska (2,4 proc., kolejny dzień zwyżek po dobrych wynikach) i Orlen (2,1 proc.). Tracą zaś KGHM (-2,3 proc.) i Play (-1,8 proc.). Na szerokim rynku GPW najmocniej zyskują PBS Finanse i IzoBlok, odpowiednio o 11,7 proc. i 7,4 proc., a także mocno przecenione ostatnio Getin Noble i Getin Holding (po ok. 6 proc.). Pod kreską są Procad (-14 proc.) i Energoinstal (-8,9 proc.).