Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktywa regulowanych funduszy otwartych na całym świecie spadły w I kwartale w przeliczeniu na euro o 2,5 proc., do 65,7 bln, oraz o 4,4 proc. (do 72,9 bln) w przeliczeniu na dolary. Napływy do wszystkich funduszy sięgnęły w tym okresie 94 mld euro w porównaniu z 1023 mld euro w IV kwartale poprzedniego roku – wynika z opracowania EFAMA.
Napływy do funduszy na świecie w trzech pierwszych miesiącach tego roku były nie tylko wielokrotnie niższe niż w IV kwartale 2021 r., ale także niż w poprzednich takich okresach ubiegłego roku. W 2021 r. do funduszy otwartych trafiło razem aż 3490 mld euro, jednak był to czas rekordów, szczególnie w USA. Za pogorszenie wyników sprzedaży na początku tego roku najczęściej odpowiadały fundusze rynku pieniężnego. O ile w poprzednim roku w każdym kwartale napływy do nich przewyższały wpłaty, o tyle tym razem uciekło z nich 188 mld euro netto. Z drugiej strony do funduszy akcji trafiło aż 185 mld euro, choć i tak było to o około 61 mld euro mniej niż średnio w każdym kwartale 2021 r. Z funduszy obligacji wycofano 50 mld euro, natomiast do mieszanych wpłacono 90 mld euro netto.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trudno inaczej wyjaśnić wyniki sprzedaży funduszy inwestycyjnych w czerwcu, w którym wypłacano pieniądze m.in. z funduszy amerykańskich akcji. Zdecydowanie mniej chętnych było też na długoterminowe obligacje.
Na zachowanie funduszu obligacji mogą wpływać nie tylko notowania samych papierów dłużnych, ale także i kursy walut, choć ten drugi przypadek występuje rzadko.
Główny zarządzający Investors TFI podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynków akcji, w tym amerykańskiego. Inwestorzy będą musieli jednak godzić się na dwa "koszty" trwającej hossy.
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.
– Bezpieczeństwo, roztropność i respekt do inwestowania – te zachowania dominują u wszystkich badanych pokoleń (Z, Millenialsi, X, Baby Boomers) – mówi Marcin Groniewski, prezes Santander TFI, wskazując na wyniki przeprowadzonego przez towarzystwo badania.