– W zależności od aktualnych preferencji inwestorów i rozwoju sytuacji będziemy tworzyć produkty lub je modyfikować. Myślimy np. o funduszu inwestującym w indeks odzwierciedlający globalny rynek akcji – zapowiada Talarczyk. Jak wyjaśnia, obecnie dużo aktywów na rynku jest ulokowanych w rozwiązaniach dłużnych, które nie są w stanie zadowolić klientów, dlatego ich nastawienie zwraca się w kierunku funduszy udziałowych, w dłuższej perspektywie dających szanse na lepszy zysk. – W najbliższej przyszłości zarządzanie aktywami skupiać się będzie z pewnością na strategiach uwzględniających ESG. Widzimy te trendy i odpowiadamy na nie, dlatego w ofercie Esaliensu pojawią się rozwiązania promujące aspekt środowiskowy lub społeczny, nazywane potocznie „jasnozielonymi" – przewiduje Talarczyk. Jak tłumaczy, zarządzający takim funduszem będą stosować proces selekcji spółek w oparciu o kryteria doboru w zgodzie z czynnikami ESG. – Bardzo staramy się, by rozwiązania proponowane przez Esaliens TFI były zgodne z oczekiwaniem uczestników grupowych programów emerytalnych, w tym tworzonych przez podmioty z centralami poza granicami naszego kraju, gdzie temat ESG jest już bardzo popularny – zauważa członek zarządu Esaliens TF. – Nasze towarzystwo od lat posiada interesującą ofertę emerytalną i wielu lojalnych klientów, dlatego nie możemy o nich zapominać. Fundusze akcji globalnych czy fundusze promujące aspekty środowiskowe staną się również odpowiedzią na potrzeby inwestycyjne krajowych inwestorów indywidualnych – twierdzi Talarczyk.
Przebudowę oferty kontynuuje Pekao TFI.
– W I kwartale 2022 r. planujemy trzy połączenia subfunduszy, o czym poinformowaliśmy już na stronie internetowej towarzystwa. Jest to element szerszego projektu związanego z optymalizacją naszej palety produktów, jego realizacja poprawi efektywność i przejrzystość oferty zarówno z perspektywy klientów, dystrybutorów, jak i TFI – tłumaczy Michał Szrajber, dyrektor departamentu rozwoju produktów w Pekao TFI. – W 2022 r. będziemy się również zajmować produktami związanymi z regularnym oszczędzaniem, w tym rozwiązaniami emerytalnymi – przyznaje. – Mamy w tym temacie kilka ciekawych pomysłów i w przyszłym roku będziemy pracować nad ich realizacją – zapowiada Szrajber. Ekspert Pekao TFI ocenia, że obecna propozycja funduszy otwartych jest w zasadzie kompletna, więc do uruchamiania nowych produktów TFI podchodzi bardzo selektywnie. – Jednym z obszarów, które analizujemy, są tematyczne strategie akcji – komentuje Szrajber.
Na ten moment zmian w ofercie nie zapowiada lider rynku PKO TFI. Z kolei rynkowy numer dwa – NN IP TFI – ich nie wyklucza.
Fundusze mają stać się jeszcze tańsze
Rok 2022 dla klientów przyniesie ulgę, czyli ostatnią już – zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów – zmianę maksymalnych stawek opłat za zarządzanie otwartymi funduszami inwestycyjnymi. Przypomnijmy, że wraz z początkiem nowego roku nie będzie ona mogła przekroczyć 2 proc. Wprowadzenie tego limitu było podzielone na cztery etapy, a z każdym rokiem stawki zmniejszały się o 0,5 pkt proc. Według wyliczeń serwisu Analizy.pl od początku 2022 r. ponad 220 funduszy otwartych, które obecnie pobierają opłatę wyższą niż 2 proc., stanie się tańszych. Fundusze te zarządzają ponad 27 mld zł.
Limit 2 proc., jaki został wprowadzony na przestrzeni lat, to spora zmiana dla klientów TFI, bo przez lata średni poziom opłat stałych był znacznie wyższy. Zdarzało się, że fundusze akcji czy mieszane w skali roku kosztowały ponad 4 proc. Od 2018 r. średni poziom opłat w przypadku funduszy akcji polskich uniwersalnych spadł ze średnio 3,2 proc. do średnio 2,2 proc., a zrównoważonych z 3,1 proc. do 2,1 proc. obecnie.