Revolut przedstawia potężne zyski i ambitne plany. Również dla Polski

Grupa Revolut zarobiła w minionym roku 1,4 mld dolarów. Liczba klientów na świecie wzrosła o 15 mln, a w Polsce – o 1 mln.

Publikacja: 24.04.2025 09:57

Revolut przedstawia potężne zyski i ambitne plany. Również dla Polski

Foto: Betty Laura Zapata/Bloomberg

- 2024 rok był w Revolucie przełomowy. Nie tylko przyspieszyliśmy akwizycję, witając globalnie blisko 15 milionów nowych klientów, ale też nasi klienci korzystali z większej ilości naszych usług – podkreśla cytowany w komunikacie Nik Storoński, CEO i współzałożyciel Revoluta, zarejestrowanego na Litwie fintechu z licencją bankową. - Oba te czynniki przyniosły rekordowy wzrost, a nasz oparty o technologię model operacyjny przełożył się na rekordowe zyski – dodał Storoński.

Ile zarobił Revolut w 2024 r.

Revolut w opublikowanym w czwartek sprawozdaniu rocznym podaje, że przychody grupy wzrosły o 72 proc. rok do roku do 4 mld dolarów (ok. 3,1 mld euro). Czwarty rok z rzędu udało się uzyskać rentowność netto, a zysk netto podwoił się do 1 mld dolarów (790 mln euro). Marża zysku netto wzrosła zaś do 26 proc. w 2024 r. z 19 proc. w 2023 r.

Wzrost przychodów udało się uzyskać we wszystkich liniach biznesowych. Chodzi o płatności kartowe (do 887 mln dol., o 43 proc.), zarządzanie majątkiem (do 647 mln dol., o 298 proc.) czy wymianę walut (do 540 mln dol., o 58 proc.). Portfel udzielonych kredytów wzrósł do 1,2 mld dol. (o 86 proc. r/r).

Łączna liczba klientów Revoluta na świecie to już 52,5 mln w 2024 r. (wzrost 15 mln, czyli o 38 proc. rok do roku). Również dynamiczne rosło saldo na rachunkach klientów (o 66 proc.) do 38 mld dolarów, dzięki wzrostowi depozytów i sald w produktach oszczędnościowych.

Czytaj więcej

BLIK i Revolut łączą siły. Polska firma może ruszyć z zagraniczną ekspansją

Ile klientów chce mieć Revolut

Revolut podkreśla, że rośnie również aktywność klientów, a łączny wolumen transakcji wzrósł do blisko 1,3 biliona dolarów (o 52 proc.).

- Wyniki potwierdzają nasz status najbardziej wartościowej prywatnej firmy technologicznej w Europie. To jednak dopiero początek naszej drogi. Robimy postępy w kierunku progu 100 mln aktywnych klientów dziennie w 100 krajach – podkreśla dodał Nik Storoński.

Jego zdaniem firma ma znaczny potencjał dalszego wzrostu, ponieważ penetracja rynku pozostaje na poziomie około 15 proc. populacji osób dorosłych na kluczowych rynkach. W podbojach ma pomóc rozwój Revoluta jako klasycznego banku, większa dostępność kont oszczędnościowych, zwiększenie akcji kredytowej, wzmocnienie linii biznesowej, innowacyjne produkty. Itp.

W 2025 r. firma chce też pozyskać kolejnych 10 licencji na świecie i szybko rosnąć na takich rynkach jak Brazylia, czy Indie, gdzie pojawiła się relatywnie niedawno.

Czytaj więcej

Revolut mocniej powalczy o inwestorów

Jak działa Revolut w Polsce

Także w Polsce Revolut osiągnął znaczny wzrost. Liczba klientów wzrosła w ciągu minionego roku o 1 mln do 4,19 mln  (o 34 proc. rok do roku.). Firma liczy, że ich liczba może przekroczyć 5 mln jeszcze w 2025 r. Polska to obecnie czwarty co do wielkości rynek Revoluta po Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii.

Polscy klienci mieli na swoich kontach depozyty o wartości 1,2 mld euro (na koniec 2024 r). Z kolei liczba korzystających z usług kredytowych wzrosła o 33 proc. rok do roku, a wartość portfela kredytów o 70 proc. Revolut Bank oferuje w Polsce m.in. kredyty konsumenckie, kredyty konsolidacyjne, karty kredytowe i kredyty ratalne w karcie kredytowej.

Liczba transakcji z pomocą Revoluta w Polsce przekroczyła 525 mln (wzrost o 49 proc.) Większość transakcji kartowych zrealizowana była z pomocą kart fizycznych (74 proc.), podczas gdy karty wirtualne odpowiadały za 26 proc. Wśród 256 milionów transakcji kartami fizycznymi i wypłat z bankomatów ponad 62 proc. wykonanych było w Polsce, co wskazuje na rosnące wykorzystanie Revoluta do codziennych finansów.

Jakie plany rozwojowe ma Revolut w Polsce

Revolut zaznacza w swoim komunikacie, że kontynuuje inwestycje w Polsce, zwiększył zatrudnienie do 1079 pracowników na koniec 2024 r. Polska jest jego piątym rynkiem na świecie i trzecim w UE pod względem liczby pracowników (po Portugalii i Hiszpanii), oraz krajem gdzie zlokalizowane są regionalne huby kompetencyjne.

- Pracujemy nad zwiększeniem wartości oferty usług i produktów Revoluta dla klientów w Polsce – podkreśla Tomasz Jarczyk, Head of Credit Poland and Europe North at Revolut. I wylicza, że firma chce rozszerzać portfolio o klasyczne produkty bankowe (jak kredyty hipoteczne), zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, o długoterminowe produkty inwestycyjne, globalne usługi łączności, itp.

- Chcemy też poszerzać zakres usług codziennych: od płatności BLIK, po transport publiczny. Naszym celem jest stanie się dla klientów bankiem pierwszego wyboru, z pomocą lokalnych oddziałów Revolut Bank w Europie, także w Polsce - powiedział Tomasz Jarczyk, Head of Credit Poland and Europe North at Revolut.

Finanse
Prezes GPW: Naszą wspólną ambicją powinno być podwojenie wielkości rynku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
MF sprzedało na przetargu obligacje za 8,3 mld zł, popyt sięgnął 10,2 mld zł
Finanse
Obniżki stóp nie cieszą wszystkich kredytobiorców
Finanse
Piątek na GPW: Dino z rekordem, wyzwania JSW, Będzin szaleje, Alior rozczarowuje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Finanse
Historyczny dzień na GPW. WIG w końcu przebił 100 tys. pkt
Finanse
Minister finansów: Giełda odzyskuje świetność. Szef KNF: Przełom dla GPW