Bez zmiany na stanowisku szefa KNF. Jacek Jastrzębski zostaje na kolejną kadencję

Nie było zaskoczenia, premier Mateusz Morawiecki powołał Jacka Jastrzębskiego na kolejną kadencję na stanowisku przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Publikacja: 24.11.2023 14:41

Jacek Jastrzębski

Jacek Jastrzębski

Foto: materiały prasowe

W czwartek dobiegła końca pięcioletnia kadencja Jacka Jastrzębskiego na stanowisku przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Wśród jego potencjalnych następców media wymieniały m.in. Beatę Daszyńską-Muzyczkę, która stoi obecnie na czele Banku Gospodarstwa Krajowego, a także Renatę Oszast, dyrektor generalną KNF. Na giełdzie nazwisk przymierzanych do fotela szefa KNF pojawiło się też nazwisko Pawła Borysa, ustępującego prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, ten jednak szybko zdementował te pogłoski i zapowiedział powrót na prywatny rynek finansowy. Od pewnego czasu więc to Jacek Jastrzębski był „faworytem” mediów i obserwatorów rynku.

W miniony poniedziałek szef ustępującego rządu zapowiedział, że nazwisko nowego szefa nadzoru finansowego poda w czwartek. Tak się nie stało, jednak w piątek okazało się, że Mateusz Morawiecki, zgodnie z przewidywaniami, zdecydował się powierzyć tę funkcję ponownie Jackowi Jastrzębskiemu.

Czytaj więcej

Nowy-stary szef Komisji Nadzoru Finansowego

Opozycja krytykowała zapowiedź powołania nowego szefa KNF przez ustępującego premiera. Chodzi o to, że Komisja pełni bardzo istotne dla rynku finansowego funkcje. Nadzoruje sektor bankowy, rynek kapitałowy, ubezpieczeniowy i emerytalny. Sprawuje też nadzór nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, instytucjami pieniądza elektronicznego oraz nad sektorem kas spółdzielczych. Do zadań Komisji należy ponadto podejmowanie działań służących prawidłowemu funkcjonowaniu rynku finansowego, podejmowanie działań mających na celu rozwój rynku finansowego i jego konkurencyjności, podejmowanie działań edukacyjno-informacyjnych w zakresie funkcjonowania rynku finansowego, udział w przygotowywaniu projektów aktów prawnych w zakresie nadzoru nad rynkiem finansowym, stwarzanie możliwości polubownego i pojednawczego rozstrzygania sporów między uczestnikami rynku finansowego.

Czytaj więcej

Politykom powinno zależeć na rynku kapitałowym

Ugrupowania, które najpewniej przejmą rządy w Polsce obawiają się, że współpraca z szefem KNF wskazanym przez przechodzący do opozycji PiS może nie układać się harmonijnie. Tymczasem możliwości jego odwołania przed końcem nowej pięcioletniej kadencji są bardzo ograniczone. Zgodnie z ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym, premier może odwołać przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego przed upływem kadencji gdyby został on prawomocnie skazany za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, gdyby sam zrezygnował ze stanowiska, utracił polskie obywatelstwo polskiego lub  zdolności do pełnienia powierzonych obowiązków na skutek długotrwałej choroby.

Jacek Jastrzębski jest doktorem nauk prawnych, profesorem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i ekonomistą (SGH). Ukończył także prestiżowy prawniczy program Professional LL.M. na University of California, Berkeley w Stanach Zjednoczonych. Ma 43 lata.

Finanse
Strategie asset management. Mocny kwartał i rok u zamożnych klientów
Materiał Promocyjny
ESG W NIERUCHOMOŚCIACH
Finanse
Robodoradztwo próbuje przebić się przez ścianę
Finanse
PZU ma nowy zarząd. Czasowo firmą pokieruje Anita Elżanowska
Finanse
PPK rosną. Rok otworzyły nowymi rekordami uczestników i aktywów
Finanse
PZA nie dogaduje się z VB Leasing, a klienci cierpią
Finanse
Będą roszady w indeksach