To następstwo przejęcia obsługi od Stowarzyszenia ACI Polska i w konsekwencji wejścia w życie nowego regulaminu fixingu tych stawek, który będzie obowiązywał od 30 czerwca. Nowy regulamin wprowadza zmiany w zakresie organizatora fixingu stawek referencyjnych oraz agenta kalkulacyjnego. Obie te funkcje będzie pełnić GPW Benchmark.
Zmiana organizatora oraz agenta kalkulacyjnego na GPW Benchmark nie będzie skutkować zmianami w zakresie dotychczasowej metodologii i godzin publikacji stawek referencyjnych. Ponadto bieżące wartości stawek referencyjnych oraz dane archiwalne będą dostępne na stronie internetowej gpwbenchmark.pl. Techniczne zmiany zaszły zaś pod względem aplikacji, za pomocą której banki uczestniczą w fixingu.
Dotychczasowy organizator fixingu stawek referencyjnych zdecydował o rezygnacji z pełnienia funkcji organizatora w wyniku wprowadzenia przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszu inwestycyjnego.
– W mojej ocenie zaangażowanie podmiotu z grupy GPW pozwala na płynne przejęcie i ułatwi dostosowanie organizacji fixingu do wymogów regulacyjnych – mówi Sławomir Panasiuk, przewodniczący rady ds. fixingu WIBID i WIBOR, wiceprezes KDPW.
WIBOR jest obliczany od 1991 r., WIBID od 1995 r., wskazują stawki, po których banki są skłonne zawierać transakcje na rynku pieniężnym. Od początku za proces organizacji fixingu stawek odpowiadało Stowarzyszenie ACI Polska. Szacuje się, że są one wskaźnikiem bazowym dla umów kredytowo-depozytowych o wartości 850 mld zł, obligacji rządowych o zmiennym oprocentowaniu oraz obligacji 147 emitentów notowanych na Catalyst. MR