Chociaż o rynku venture capital w Polsce mówi się w ostatnim czasie coraz więcej, to wciąż jest on w stosunkowo wczesnej fazie rozwoju. Dlatego też w celu przyspieszenia tego rozwoju powstał specjalny program VCLeaders, którego kolejna edycja rozpocznie się już 21 września. Jest on okazją do tego, aby od polskich i globalnych funduszy venture capital poznać zasady funkcjonowania tego rynku.
– Pomysł zrodził się z naszych obserwacji. Polski rynek venture capital jest wciąż bardzo młody, świadomość dobrych praktyk jest zatem dość niska. Jednocześnie wiele zagranicznych standardów jest w kraju adaptowanych bezrefleksyjnie, co często prowadzi do komicznych, a czasem tragicznych skutków. Zespół VCLeaders postawił sobie za cel stworzenie platformy do wymiany poglądów dla profesjonalistów z branży VC. Chcemy budować mosty pomiędzy najlepszymi fachowcami na rynku i tymi, którzy chcą się rozwijać – mówi Angelika Krawczyk z zespołu VCLeaders. Jak dodaje, program skierowany jest przede wszystkim do inwestorów, co nie oznacza oczywiście, że zamyka się on na inne grupy uczestników. – Promujemy podejście smart money, czyli inwestycje oparte nie tylko na finansowaniu, ale także na wsparciu merytorycznym. Celem jest poszerzenie horyzontów naszych uczestników. Zajęcia prowadzą profesjonaliści posiadający unikatowe doświadczenie związane z inwestycjami VC na całym świecie. Dzięki temu uczestnicy VCLeaders mają możliwość poszerzenia wiedzy, networku i wprowadzenia na polski rynek najlepszych światowych standardów – wyjaśnia Krawczyk.
W projekt zaangażowały się już takie podmioty jak Europejski Fundusz Inwestycyjny, Baker&McKenzie, KPMG czy Fundacja Pagi. Dodatkowo VCLeaders współpracuje z grupą PFR.
– Żyjemy w czasach, kiedy w dziesiątce najbardziej wartościowych przedsiębiorstw na świecie większość stanowią firmy kiedyś uchodzące za startupy. Coraz więcej podmiotów gospodarczych widzi swoją szansę we współpracy ze startupami lub w inwestowaniu w nie. Słyszymy to w rozmowach z potencjalnymi partnerami. Niewątpliwie najłatwiej rozmawia się z tymi firmami, które zdążyły się już zorientować na rynku i dostrzegają wartość, którą oferujemy – podkreśla Krawczyk i dodaje, że Polska ma szansę odegrać znaczącą rolę na rynku startupów.
– Jeśli będziemy wspierać kreatywność społeczeństwa i położymy akcent na praktyczne wdrożenie tej kreatywności, to może staniemy się europejskim zagłębiem startupów – twierdzi Krawczyk. PRT