Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.08.2019 05:12 Publikacja: 22.08.2019 05:12
Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński
I chociaż ten rok też nie rozpieszcza inwestorów, to detaliści poprawią nieco swoje statystyki, przynajmniej jeśli chodzi o procentowy udział w obrotach. W I półroczu ta grupa odpowiadała za 13 proc. handlu na głównym rynku akcji – podała GPW.
Jeszcze zanim giełda przedstawiła statystyki, było wiadomo, że na przełom, jeśli chodzi o aktywność inwestorów indywidualnych, nie ma co liczyć. Wskazywały na to dane o obrotach domów maklerskich, które specjalizują się w obsłudze inwestorów indywidualnych, mówili o tym także sami brokerzy. – I połowa roku pod względem aktywności inwestorów indywidualnych na rynku była wymagająca. Brak wyraźnego trendu, z czym mieliśmy do czynienia przez dłuższy czas, spowodował, że inwestorzy z dużą ostrożnością podchodzili do rynku. Nieco lepsze były ostatnie dwa miesiące półrocza, kiedy w szczególności największe spółki zyskiwały na wartości. To jednak zdecydowanie za mało, aby statystyki dotyczące udziału inwestorów indywidualnych mogły jakoś znacząco się poprawić – prognozował w lipcu na łamach „Parkietu" Andrzej Zajko, zastępca dyrektora DM PKO BP.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy warszawskiej giełdy zakończyły tydzień mocnym akcentem. WIG20 ustanowił nowy rekord hossy. Na rynku maklerskim nadal rozpycha się XTB. Inwestorzy rzucili się z kolei na akcje firmy Toya.
Kurs akcji największego polskiego ubezpieczyciela na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych przebił w piątek w ciągu dnia poziom 62 zł. To rekord w historii notowań PZU.
W czwartek indeksy warszawskiej giełdy znów zaświeciły na zielono. Nie wszyscy jednak mieli udany dzień. Mocno taniały m.in. akcje Asbisu czy też Budimeksu.
RPP ścięła koszty pożyczania o 0,5 pkt proc. Dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych oznacza to spadek miesięcznych obciążeń o ok. 4,7–7,6 proc.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Środa na rynku stała głównie pod znakiem oczekiwania na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Te ostatecznie zostały obniżone o 50 pkt. Na GPW mieliśmy z kolei rekordową wycenę firmy Creotech i Rafamet który wciąż rozpala emocje.
Pierwszy zrobił to Jarosław Kaczyński, prezes PiS, potem prezydent Andrzej Duda. Dołączenie Adama Glapińskiego, prezesa NBP do grona osób, które ujawniły się z poparciem dla Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich było właściwie tylko kwestią czasu. Dobrze zaplanowanego czasu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas