Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aleksander Widera, prezes Kredytmarketu.
Dyrektywa PSD2 zaczęła obowiązywać w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Miała to być odpowiedź na rozwój technologii na rynku finansowym. Otwiera m.in. rynek usług płatniczych na nowe podmioty oraz wprowadza mechanizm, który pozwala firmom zewnętrznym świadczyć nowe usługi, korzystając z danych z banków.
Zdaniem Widery TFI, które zdecydują się wykorzystać PSD2, będą mogły zdecydowanie lepiej poznać swojego klienta. – Dzięki wglądowi w historię jego rachunku bankowego zdobędą informacje na temat jego dochodów, wartości wolnych środków itp. Być może będą nawet w stanie stworzyć jego profil inwestycyjny lub odtworzyć, przynajmniej częściowo, historię jego inwestycji u konkurentów. Taka wiedza o kliencie oraz możliwość kontaktu z nim pozwoli TFI docierać do niego w odpowiednim momencie i z optymalnie dopasowaną ofertą – ocenia Widera. – Rynek funduszy inwestycyjnych od lat działa tak samo: najwięcej do powiedzenia mają banki. W dodatku dyrektywy MiFID ograniczyły możliwości współpracy między TFI i bankami. TFI zostały w dużej mierze zepchnięte do roli dostawców produktów, to banki decydują o tym, co sprzedawać – dodaje prezes Kredytmarketu. Jego zdaniem PSD2 może uruchomić fascynujący „wyścig zbrojeń". – Kto nie weźmie w nim udziału, tego na pewno nie będzie w gronie zwycięzców – przewiduje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mimo że od wybuchu afery GetBacku minęło już siedem lat, nadal jest w niej więcej znaków zapytania niż odpowiedzi. Raport NIK-u raczej nie przybliża nas do poznania prawdy.
Mimo, że od wybuchu afekty GetBack minęło już siedem lat, nadal jest w niej więcej znaków zapytania niż odpowiedzi. Opublikowany raport NIK raczej też nie przybliża nas do poznania prawdy.
Chociaż po cichu liczono na przełom, to jednak poniedziałkowe wystąpienie premiera na GPW nie przyniosło konkretów w sprawach rynkowych.
Poniedziałek na warszawskiej giełdzie upłynął w spokojnej atmosferze. Nie oznacza to jednak, że nie działo się nic ciekawego. W centrum zainteresowania znalazła się m.in. firma XTB.
Premier Donald Tusk w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych weźmie udział w konferencji zatytułowanej „Deregulacja. Znosimy bariery, ułatwiamy życie”. Oglądaj w parkiet.com
Poniedziałkowe walne zgromadzenie GPW zapowiada się naprawdę gorąco. W centrum uwagi będą m.in. kwestie kadrowe. Były członek zarządu GPW, Adam Młodkowski, wytacza ciężkie działa wobec Rady Giełdy.