GPW podniosła znaczenie kapitalizacji w wolnym obrocie (waga 60 proc.) kosztem wagi skumulowanych obrotów za ostatnie 12 miesięcy (40 proc.). Dodano również nowe kryterium płynnościowe bazujące na wskaźniku obrotu (MWO). Lista rankingowa na najbliższą rewizję zostanie ułożona według struktury akcjonariatu na 19 lutego, jednak dzień ustalania kapitalizacji w wolnym obrocie jest nieznany i będzie losowo wybrany przez giełdę spośród pięciu dni poprzedzających dzień rankingu (od 15 do 19 lutego). – Oczekujemy, że Mercator zastąpi Aliora bez względu na wylosowany dzień. Mercator wejdzie z wagą 0,6 proc., podczas gdy Alior ma obecnie 0,8 proc. udziału – wyjaśnia Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM. W przypadku indeksu mWIG40 Trigon DM oczekuje, że Polenergia, Selvita, Stalprodukt i OncoArendi zastąpią BNP Paribas, CI Games, Cormaya i Mabion. Natomiast w miejsce Mercatora pojawi się Alior.
Pomimo wysokiego miejsca w rankingu Huuuge nie wejdzie do mWIG40 zarówno w tej, jak i w następnej rewizji. Będzie miał szansę dopiero we wrześniu br. – Nowy regulamin wymaga od nowych spółek przynajmniej czterech miesięcy notowań, aby mogły zacząć spełniać nowe kryterium płynnościowe. Dotyczy to wszystkich indeksów: WIG20, WIG30, mWIG40 i sWIG80. Wyjątkiem jest tylko awans do WIG20 w trybie nadzwyczajnej rewizji w przypadku bardzo dużego IPO – tłumaczy ekspert. Do indeksu sWIG80 awansują Erbud, IMC, Instal Kraków, Mangata, MoBruk, Photon Energy, Serinus, Sygnity oraz Quercus (60 proc. szans) lub Prairie Mining (40 proc. szans) w miejsce Asseco BS, AC Autogaz, Eko Exportu, Games Operators, Getin Noble Banku, Inter RAO, MLP Group, Polic i Śnieżki.
Perspektywa wejścia Mercatora do WIG20 została pozytywnie odebrana przez rynek. W trakcie wtorkowej sesji jego kurs rósł nawet o prawie 5 proc. przy dużych obrotach. Jak pokazuje historia, może to być dopiero zapowiedź emocji związanych z awansem. – Awans do indeksu o wyższej randze jest najczęściej dyskontowany przez inwestorów z wyprzedzeniem. Dość często można zaobserwować przypadki, gdy spółka dynamicznie zyskiwała przed samym awansem bądź nawet przed jego formalnym ogłoszeniem, by po formalnym komunikacie bądź faktycznej weryfikacji indeksu stracić na wartości – wyjaśnia Kamil Hajdamowicz, ekspert Vienna Life TU na Życie. GPW powinna opublikować zmiany w indeksach 4 marca. Ich rewizja nastąpi na zamknięciu sesji 19 marca. JIM