Oszczędzanie: Bezpieczeństwo finansowe kobiet

Jeszcze nie tak dawno to mężczyźnie przypisana była rola zarabiania pieniędzy i ich pomnażania. To się jednak zmienia, rośnie procent kobiet wśród oszczędzających.

Publikacja: 07.10.2021 05:00

Oszczędzanie: Bezpieczeństwo finansowe kobiet

Foto: Adobestock

O bolączkach kobiecych finansów, czyli m.in. niższych płacach, niższym wieku emerytalnym i jego konsekwencji, czyli niskich emeryturach, rozmawiali w środę w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie uczestnicy konferencji „Bezpieczeństwo finansowe kobiet" zorganizowanej przez PFR Portal PPK, przy udziale m.in. Fundacji GPW.

– Ważne jest wzięcie odpowiedzialności za swoje finanse. Budowanie niezależności – przekonywała Olga Jacek, prezes Phinance.

– Nie wystarczy samo powiedzenie: chcę oszczędzać. Ważne jest precyzyjne określenie celu. Musi być wiadomo, ile chcemy oszczędzić, po co i do kiedy – przekonywała Danuta Duszeńczuk-Chmiel, autorka bloga Kobiece Finanse. Przekonywała, że w procesie oszczędzania ważne jest też śledzenie postępów. – Oszczędzanie to nie tylko wyrzeczenia. Ważne są też kamienie milowe. Jeśli więc na drodze do założonego celu osiągniemy jakąś założoną wcześniej kwotę, to się nagródźmy. Pójdźmy do kina, z koleżanką na kawę czy do spa. Żeby to było przyjemne, żeby dobrze się kojarzyło – zachęcała Duszeńczuk-Chmiel.

Zdaniem Izabeli Olszewskiej, wiceprezes GPW, niesłychanie ważna, ale zaniedbana, jest edukacja finansowa. – W szkołach uczymy o niej za późno i za mało. To się musi zmienić – przekonywała.

– Niskie stopy procentowe sprawiają, że oszczędzający odwracają się od lokat bankowych, ale i od instrumentów dłużnych. Zwracają się w stronę produktów z komponentem akcyjnym – mówiła Marlena Janota, członek zarządu Santander TFI. Wskazała na PPK.

Do oszczędzania w PPK przekonywali też eksperci PFR Portal PPK. – Aby tu oszczędzać, nie trzeba w zasadzie nic robić. A do naszych oszczędności dokładają się tu nasz pracodawca i państwo – mówił Krzysztof Słomiński. – Do każdej odłożonej przez nas w PPK złotówki dokładają drugą – stwierdził Dawid Korczyński. Przekonywali też, że w budowaniu poduszki finansowej warto wykorzystywać IKE i IKZE.

– Giełda jest idealna do budowania bogactwa, ale trudno to zrobić bez pieniędzy – mówił Przemysław Gerschmann, doradca zarządu GPW. Przyznał, że zarabianie na giełdzie jest trudne, trzeba mieć doświadczenie, umieć poruszać się między wzrostami i spadkami, przyjąć jak najdłuższy horyzont czasowy. PSK

Finanse
GPW odporna na awarię w systemie Microsoftu. Giełda w Londynie nie
Finanse
Bez absolutorium dla władz PZU
Finanse
GlobalConnect wciąż natrafia na trudności
Finanse
Mocna przecena akcji na GPW. Korekta czy zmiana trendu?
Finanse
Były zarząd PZU nie dostanie absolutorium za 2023 r.?
Finanse
Czy II półrocze na rynkach przyniesie więcej szans czy zagrożeń?