Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.03.2025 20:39 Publikacja: 13.03.2025 06:00
dr Mirosław Kachniewski prezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Foto: materiały prasowe
Jak co roku w marcu dyskutujemy ze spółkami członkowskimi najważniejsze wyzwania i problemy związane z raportowaniem za miniony rok. Po serii webinariów czas na spotkania konsultacyjne, w ramach których odpowiadamy na szczegółowe pytania, które nie znalazły odpowiedzi podczas „ogólnego” programu edukacyjnego. Ale podczas spotkania konsultacyjnego w tym tygodniu, zamiast zajmować się problemami z raportowaniem za rok 2024, musieliśmy się zająć kwestiami związanymi z rokiem 2025 i kolejnymi.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W obliczu współwystępowania polskiej prezydencji w Radzie UE i malezyjskiego przewodnictwa w formacie ASEAN warto podkreślić także zbieżność gospodarczych interesów i planów co do dalszego kierunku rozwoju obu gospodarek.
Wyobraźmy sobie, że kandydat na prezydenta zrezygnował z odgrzewanych postulatów o wspieraniu rodziny, ekologii czy bezpieczeństwie. W przypadku tej kampanii nie mają one większego znaczenia, bo realizacja większości z nich to obowiązek czy zadania rządu, a prezydent w tych kwestiach ma małe możliwości, aby swoje pomysły wprowadzać z życie. Dodatkowo, hasła wyborcze są zazwyczaj mało konkretne i tak oczywiste, że podpisałby się pod nimi każdy z kandydatów.
Tego się nie spodziewałem. Szybki biznesowy wyskok do Pragi w ubiegłym tygodniu. Miasto spokojne, kameralne, ciche. Na tygodnie przed intensywnym sezonem turystycznym.
Kryptowaluta, a dokładniej stablecoin tether (USDT) stała się „istotnym elementem światowego systemu finansowego”, porównywalnym pod względem wolumenu i zysków do globalnych systemów płatności i firm inwestycyjnych.
Wyobraźmy sobie studenta I roku – pełnego ambicji, ale też niepewności, zagubionego w labiryncie nowych pojęć, idei i oczekiwań. Przekracza próg uczelni z myślą, że oto rozpoczyna drogę ku zawodowemu sukcesowi.
W USA 20 stycznia rozpoczęła się prezydentura Donald Trumpa. Wraz z jej początkiem rozpoczęła się na serio wojna handlowa. Wojna określana przez „Wall Street Journal” mianem „najgłupszej wojny handlowej w historii”.
We wtorek łupem rynkowych byków padł poziom 99 tys. pkt. Motorem wzrostów na giełdzie w Warszawie były efektownie drożejące akcje banków, które znalazły się na celowniku inwestorów z zagranicy.
Notowania wtorkowe na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 i WIG zyskały po 0,77 procent.
W trakcie dzisiejszej sesji widzimy kontynuację relatywnie słabszego zachowania amerykańskiego rynku na tle globalnych giełd.
Od początku tygodnia widać spadek zmienności na rynku walut, co nie powinno być dużym zaskoczeniem biorąc pod uwagę istotność przekazów z wielu banków centralnych - w kalendarzu mamy zaplanowane na środę i czwartek posiedzenia BOJ, FED, PBOC, Riksbanku, SNB i BOE.
We wtorek pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zwyżki wspinając się na nowe szczyty hossy. Motorem wzrostów są efektownie drożejące akcje banków, po które ruszyli inwestorzy z zagranicy.
Dzień przed decyzją Banku Japonii waluta tego kraju traci na wartości po tym jak szanse na kolejną podwyżkę stóp procentowych maleją niemal do zera. Mimo wzrostu prognozowanych płac w gospodarce, niepewność w kwestii ceł na ten moment wydaje się uniemożliwiać dokonanie kolejnego jastrzębiego zwrotu.
W obliczu współwystępowania polskiej prezydencji w Radzie UE i malezyjskiego przewodnictwa w formacie ASEAN warto podkreślić także zbieżność gospodarczych interesów i planów co do dalszego kierunku rozwoju obu gospodarek.
Pierwsza w tym tygodniu sesja na rynkach finansowych upływała w atmosferze oczekiwania na ważne wydarzenia w kolejnych dniach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas