Tym razem skupimy się na najważniejszych wątkach wynikających ze zmian regulacyjnych. Konkretnie chodzi o nowe wymogi związane z raportowaniem czynników zrównoważonego rozwoju, a z rzeczy bardziej przyjemnych powiemy o ułatwieniach i praktycznych korzyściach związanych z prowadzeniem relacji inwestorskich dzięki możliwości identyfikacji akcjonariuszy, o realnych benefitach wynikających z właściwego odniesienia się do dobrych praktyk oraz o planowanych pozytywnych zmianach w regulacjach dotyczących funkcjonowania rynku.
Obszar raportowania czynników ESG w najbliższych miesiącach będzie przedmiotem drastycznych zmian. Po pierwsze, rozszerzony zostanie zakres raportowania, w szczególności w związku z koniecznością wyliczania konkretnych danych finansowych w zderzeniu ze spełnianiem szczegółowych kryteriów określonych w Taksonomii Sustainable Finance (teoretycznie wymóg ten dotyczy tylko około 150 największych spółek, ale w praktyce może objąć wiele innych podmiotów w łańcuchu wartości) oraz z koniecznością dostarczenia danych instytucjom finansowym zgodnie z rozporządzeniem SFDR (to dotyczy wszystkich spółek giełdowych).
Po drugie, wchodzimy na zupełnie nowy poziom rzetelności, kompletności i porównywalności danych. Przywołane powyżej dane o zgodności danych finansowych z kryteriami Taksonomii Sustainable Finance będą pierwszymi tak dokładnie policzonymi i porównywalnymi danymi w obszarze ESG. Wprawdzie jeszcze za rok 2022 nie będą one podlegać badaniu biegłego rewidenta, ale w kolejnych latach – jak najbardziej, więc ewentualne niedociągnięcia dziś mogą się zemścić jutro. Należy też dodać, że będąca obecnie na finiszu prac regulacyjnych dyrektywa CSRD wprost wymagać będzie badania czynników zrównoważonego rozwoju przez biegłych rewidentów lub inne instytucje atestujące. Co więcej, dane te będą raportowane wg jednolitych unijnych standardów, dzięki czemu ułatwiona będzie ich porównywalność, a publikacja w języku XBRL umożliwi ich maszynową analizę.
Po trzecie wreszcie, bardzo poważnie rozszerzony zostanie krąg podmiotów objętych raportowaniem. Przywołana powyżej dyrektywa CSRD przewiduje konieczność publikacji bardzo rozbudowanych danych przez wszystkie duże przedsiębiorstwa (czyli w uproszczeniu te, które zatrudniają powyżej 250 pracowników; w Polsce to ok. 3600 podmiotów) oraz wszystkie małe i średnie spółki notowane na rynku regulowanym (czyli w uproszczeniu wszystkie spółki zatrudniające powyżej dziesięciu pracowników).
Aby dodać nieco optymizmu, należy wspomnieć, że coraz wyższe odczyty inflacji czynić będą pozyskiwanie kapitału na rynku coraz bardziej opłacalnym. Znaczenie relacji inwestorskich będzie zatem dynamicznie rosnąć, bo wprost będzie się ono przekładać na obniżenie kosztów finansowania. Warto zatem zbadać skład akcjonariatu swojej spółki i odpowiednio dopasować do tego swoje działania. Firmy działające w modelu B2C mają szczególną możliwość powiązania lojalności klientów i akcjonariuszy. Dotychczas takie rozwiązania nie były popularne, ale zmieniająca się sytuacja rynkowa skłania ku wdrożeniu programów lojalnościowych. Taki cross-selling w połączeniu z nowymi emisjami akcji może się stać hitem finansowania w warunkach wysokiej inflacji.