Materiał partnera: BOŚ
Z perspektywy wielu lat rynek gospodarki odpadami w Polsce cechuje się dużą zmiennością wynikającą z przemian, jakie zachodzą w całej Unii Europejskiej w związku z zieloną transformacją. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce w ostatnich 20 latach ilość wytwarzanych odpadów jest na podobnym poziomie i waha się w zakresie 110–130 milionów ton rocznie, z czego ok. 11 proc. stanowią odpady komunalne. Polska na tle Europy odznacza się stosunkowo niskim wskaźnikiem wytworzonych odpadów komunalnych. W 2021 r. statystyczny Polak wytworzył 360 kg odpadów komunalnych, gdzie średnia europejska wynosiła ok. 550 kg. Musimy jednak pamiętać o tendencji wzrostowej – nasze gospodarstwa domowe z roku na rok produkują o kilka procent więcej odpadów.
Dużym wyzwaniem dla polskiego rynku odpadowego było zmierzenie się w 2022 r. ze znacznym wzrostem liczby osób, które przybyły do nas z Ukrainy. To niewątpliwie przyczyniło się do wzrostu wolumenu generowanych odpadów. Inflacja, wzrost cen paliw i energii czy opłata za składowanie znacząco przekłada się na branżę gospodarki odpadami i tym samym wpływa na podwyżki stawek dla mieszkańców w większości polskich gmin.
Sukcesy, ale i wiele pracy do wykonania
Niewątpliwym sukcesem Polski jest to, że w ostatnich 15 latach ponad dziesięciokrotnie zwiększyliśmy poziom selektywnej zbiórki odpadów komunalnych z poziomu 3 proc. w 2005 r. do 38 proc. w 2020 r. Zwiększyliśmy również poziom recyklingu odpadów komunalnych do 26,9 proc. w 2021 r. Jednak przed Polską wciąż wiele pracy do wykonania, aby osiągnąć oczekiwany poziom 65 proc. recyklingu do roku 2035.
Dużą motywacją do podejmowania dalszych działań wykorzystania odpadów jako cennego surowca jest konieczność zmniejszenia ich ilości składowanych na wysypiskach. Zgodnie z wprowadzoną 1 stycznia 2023 r. nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach od 2035 r. będziemy zobowiązani uzyskać maksymalny poziom składowanych odpadów komunalnych nieprzekraczający 10 proc. wagowo całego strumienia odpadów. Dla porównania, w 2021 r. zdeponowaliśmy na składowiskach aż 38,7 proc. odpadów. Przytoczona powyżej ustawa wprowadza również zakaz składowania palnej frakcji odpadów, tj. frakcji o wartości opałowej powyżej 6 MJ/kg. Aby osiągnąć stawiane cele, musimy zapewnić odpowiednie zaplecze instalacyjne dla zbierania, sortowania, oczyszczania i ponownego wykorzystania odpadów. Patrząc na powyższe, również spalarnie odpadów i biogazownie są niezbędnym elementem sprawnego systemu zagospodarowania odpadów komunalnych.