Energetyka puchnie. Cisza przed burzą?

WIG - Energia rośnie we wtorek o blisko 4 proc. Szczególną uwagę przykuwa ZE PAK, który zyskuje ponad 10 proc. PGE rośnie o około 5 proc.. W przypadku tej ostatniej inwestorzy liczą, że strategia spółki, którą zobaczymy w czwartek zaskoczy.

Publikacja: 10.06.2025 14:49

Energetyka puchnie. Cisza przed burzą?

Foto: Adobestock

ZE PAK i PGE napędzają dzisiejsze notowania WIG Energia. Za tymi wzrostami mogą przemawiać dwa elementy, których rozstrzygnięcie poznamy w tym miesiącu. Chodzi o finał rozmów dotyczących przejęcia dwóch spółek przez PGE od ZE PAK, a także strategia PGE, którą spółka m ogłosić 12 czerwca.

Finał rozmów ZE PAK i PGE bliski

Przypomnijmy, że w styczniu 2025 r. PGE i ZE PAK podpisały niewiążące porozumienie w sprawie ew. kupna przez PGE udziałów w spółce PAK CCGT, budującej 600 MW blok gazowy w Adamowie, a także pozostałych 50 proc. akcji w spółce PGE PAK Energia Jądrowa, planującej budowę elektrowni w Pątnowie. Porozumienie daje PGE wyłączność na prowadzenie negocjacji do 30 czerwca 2025 r. Spółki nie komentują postępu w negocjacjach. O wartości tej transakcji mogą zdecydować rozmowy zarządu ZE PAK ws. znalezienia finansowania dla inwestycji w Adamowie, która miałaby zostać ukończona na przełomie lat 2026 i 2027. Zwiększyłoby to wartość projektu i tym samym kwotę sprzedaży projektu PGE.

Rozmowy z bankami weszły miały wejść w maju w finalną fazę. ZE PAK liczy w szczególności na gwarancje KUKE. Inwestycje są zgodne taksonomią UE, a to ma otwierać możliwość skorzystania przez instytucje kredytowe zaangażowane w projekt z nowego instrumentu finansowanego z KPO. Nadal jednak nie słyszymy informacji o zakończeniu tych negocjacji.

Czytaj więcej

Największe spółki za wyłączeniem części elektrowni z opłat za emisję CO2

Czekając na strategię PGE

W przypadku PGE rośnie napięcie dotyczące kształtu nowej strategii spółki do 2035 r. Rąbka tajemnicy uchylił „Parkietowi” kilka dni temu prezes Dariusz Marzec. Wybrane segmenty biznesowe nowej strategii firma pokazuje na rynku od kilku miesięcy.

– Do tej pory zaprezentowaliśmy nasze plany związane z morską energetyką wiatrową, magazynami energii, dystrybucją oraz ciepłownictwem. Nie wspomnieliśmy jeszcze szerzej o naszych zaktualizowanych planach w segmencie OZE, co pokażemy 12 czerwca. Będziemy też szerzej mówić o segmencie gazowym, z którym wiążemy duże nadzieje – mówił prezes PGE Dariusz Marzec. 

Pytany o losy wydzielenia energetyki węglowej ze spółek energetycznych prezes PGE powiedział, że te rozmowy i analizy jeszcze trwają, a ostateczna decyzja należy do szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych. Ma on jednak nadzieję, że do wydzielenia dojdzie – Sytuacja w energetyce jest dynamiczna i wiele się zmienia. Niezależnie jednak od decyzji dot. aktywów węglowych, segment energetyki konwencjonalnej musi istnieć. Jest on niezbędny nie ze względu na wolumen produkowanej energii, ale ze względu na potrzeby zabezpieczenia funkcjonowania systemu energetycznego. Dlatego właśnie mamy mechanizmy jak rynek mocy, usługi bilansujące i z nich korzystamy, poprawiając rentowność tego sektora. Te systemy wsparcia były i będą nam potrzebne, bo potrzebujemy stabilnych mocy, co pokazały wydarzenia w Hiszpanii. Z tego powodu inwestujemy w bloki gazowe, które znacznie szybciej i bezpieczniej są w stanie pokryć ubytki w mocy produkcji energii elektrycznej – mówi prezes PGE. 

Czytaj więcej

PGE odnotowała rekordowy kwartał. Zaskakuje wytwarzanie
Energetyka
Węgiel broni się przed utratą pierwszeństwa
Energetyka
Strategie spółek pozwolą zarobić, ale nie wszędzie
Energetyka
Strategia PGE do 2035 r. przewiduje łączne wydatki inwestycyjne rzędu 235 mld zł
Energetyka
Dariusz Marzec, prezes PGE: 235 mld zł na inwestycje. Większość trafi do polskich firm
Energetyka
Wiatrowe wątpliwości na lądzie i nadzieje na morzu
Energetyka
Największe spółki za wyłączeniem części elektrowni z opłat za emisję CO2