Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polski Komitet Energii Elektrycznej skupiający największe spółki elektroenergetyczne przesłał do Ministerstwa Klimatu i Środowiska uwagi dotyczące nowelizacji ustawy o handlu uprawnieniami do emisji CO2, co jest jednym z elementów dostosowania polskiego prawa do unijnych dyrektyw zgodnie z założeniami zmienionej dyrektywy EU ETS. PKEE przedstawił kilka propozycji zmian w prawie, a jedna budzi najwięcej emocji. Ewentualne wyłączenie tych elektrowni z EU ETS jako „stabilizatorów” systemu energetycznego miałby pozwolić na obniżenie kosztów. Prezesi potencjalnych beneficjentów tego wyłączenia, a więc PGE, Enei i Tauronu, komentują dla „Parkietu” tę propozycję.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wyniki testów na utratę wartości PGE przyniosły spore zmiany w wynikach spółki. Wyniki wskazują na utratę bilansowej wartości wybranych rzeczowych aktywów trwałych spółek grupy PGE.
Pakiet deregulacji energetyki nie wywoła rewolucji. Są jednak elementy, które mogą poprawić życie klientom i inwestorom. Najwięcej wątpliwości dotyczy zgody na rozwój małego OZE pod warunkiem konsumowania energii na miejscu.
Nowy ład w energetyce miał położyć kres rozbiciu kompetencji między kilka resortów. Nowe ministerstwo energii sporów w rządzie jednak nie zakończy.
Grupa Orlen nie podjęła jeszcze decyzji co dalej z obecnością Energi na giełdzie. Spółka chce najpierw zapoznać się z zewnętrznymi analizami, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla wszystkich stron pytając o głos niezależnych doradców.
Chcemy już w sierpniu formalnie rozpocząć budowę elektrowni gazowych w Kozienicach. Na dniach ruszmy także z naszym kolejnym projektem w Połańcu – mówi Grzegorz Kinelski, prezes Grupy Enea.
Rekonstrukcja rządu zakłada powołanie nowego ministerstwa odpowiedzialnego za energetykę. Tę tekę może objąć Miłosz Motyka z PSL.