Na koniec maja funkcjonowało w Polsce ponad 2,8 tys. ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, na których znajdowało się prawie 5,6 tys. ładowarek – wynika z danych PSPA i PZPM. W obu przypadkach to o ponad 10 proc. więcej, niż odnotowano na koniec 2022 r. Pozytywne zmiany zachodzą też w strukturze rynku. – Operatorzy infrastruktury ogólnodostępnej instalują coraz więcej szybkich stacji ładowania prądem stałym (punkty ładowania DC – red.). Od początku roku ich udział w sieci ładowarek wzrósł z 29 do 31 proc. – zauważa Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA. Jego zdaniem to świetny wynik, biorąc pod uwagę, że inwestycje w szybkie ładowarki wiążą się ze znacznie wyższymi wydatkami niż w urządzenia na prąd zmienny (punkty ładowania AC).
Dynamicznie rośnie też flota elektrycznych pojazdów. Aut osobowych z takim napędem jest już 76,7 tys., dostawczych i ciężarowych 4,2 tys., autobusów prawie 0,9 tys., motocykli i motorowerów 17,5 tys., a elektrycznych pojazdów mikro i innych ponad 0,7 tys. – Biorąc pod uwagę ostatnie wyniki rejestracji pojazdów elektrycznych w Polsce, trzeba podkreślić, że w przypadku samochodów osobowych wzrost rok do roku jest blisko dwukrotny i że ta tendencja utrzymuje się przez ostatnie miesiące – twierdzi Jakub Faryś, prezes PZPM.
Moce przyłączeniowe
Na krajowym i zapewne regionalnym rynku infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych liderem jest GreenWay Polska. Podmiot ten posiada obecnie około 1,6 tys. publicznych punktów ładowania, z czego prawie 1,2 tys. nad Wisłą. Warto też zauważyć, że klienci spółki mają do dyspozycji łącznie prawie 140 tys. stacji ładowania w 35 tys. lokalizacji w całej Europie dzięki usłudze roamingu międzynarodowego. – Skupiamy się na instalacji nowych i przebudowie obecnych stacji na urządzenia o mocach powyżej 100 kW. Łącznie do 2026 roku planujemy oddanie 1,5 tys. nowych punktów ładowania (łącznie z tymi zainstalowani w tym roku) – informuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska.
Dodaje, że firma stawia na dalszą rozbudowę własnej sieci szybkiego i ultraszybkiego ładowania. Jej celem jest też zapewnienie najbardziej konkurencyjnej na rynku oferty dla klientów indywidualnych i flotowych w zakresie publicznych usług ładowania. Ponadto chce zapewnić kompleksowe wsparcie w zakresie budowy i utrzymania własnej infrastruktury dla firm posiadających lub planujących rozbudowę elektrycznej floty. GreenWay Polska w latach 2011–2022 zainwestował w budowę własnej sieci ponad 190 mln zł. W kolejnych kilku planuje przeznaczyć ponad 400 mln zł na realizację następnych projektów, co ma pozwolić wybudować około 1 tys. nowych stacji.