Liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów osobowych i użytkowych w pełni elektrycznych (bateryjnych) przekroczyła w końcu kwietnia 2023 r. 40,9 tys. Przez pierwsze cztery miesiące roku przybyło 7201 aut, co oznacza wzrost o 71 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2022 r. – informuje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).
Na przełomie maja i kwietnia polski park zelektryfikowanych samochodów osobowych liczył 73,7 tys. aut. Jak wynika z licznika elektromobilności uruchomionego przez PSPA i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, flota aut bateryjnych sięgała 37 tys. aut, natomiast 36,7 tys. liczył park hybryd plug-in. Do tego dochodziło 3,9 tys. elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych. Przybywa też elektrycznych motorowerów i motocykli: w końcu kwietnia było ich 17,1 tys. Z kolei park elektrycznych autobusów powiększył się do 856 pojazdów.
Jesteśmy w ogonie UE
Te dane świadczą o rosnącym zainteresowaniu elektromobilnością w Polsce. Ale pod względem odsetka elektryków w rynku, UE jako całość znacznie nas przegania. Jak podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA, w kwietniu ich udział wzrósł do 13,9 proc. z 11,4 proc. przed rokiem. To przeszło trzykrotnie więcej niż w Polsce. Przy czym to wysokie zainteresowanie e-autami będzie się dalej utrzymywać. – Pojawi się więcej modeli, a problemy z łańcuchami dostaw opóźniające produkcję zostaną złagodzone – twierdzą analitycy agencji Bloomberg.
Według Automotive News Europe, wskazują na to działania największych producentów. Na początku drugiego kwartału tego roku Volkswagen zaprezentował najnowszy elektryczny model ID7, będący następcą Passata, adresowany m.in. do firmowych flot. Z kolei jak zapowiedział we wtorek Ola Kallenius, dyrektor generalny Mercedes-Benz, jego firma zamierza w tym roku podwoić sprzedaż samochodów elektrycznych.
Ale w Polsce tempo wzrostu także powinno przyspieszyć. Platforma sprzedażowa Carsmile prognozuje, że jeszcze w tym roku udział elektryków w sprzedaży nowych aut wzrośnie do poziomu 5–7 proc. Według prognoz PSPA, do 2030 r. sprzedaż samochodów osobowych i dostawczych całkowicie elektrycznych w Polsce wzrośnie ponaddziesięciokrotnie, do 170 tys.