Stalexport Autostrady: przy SEPO się uda?

Katowickiej firmie już dwa razy przepadły duże kontrakty drogowe. Akcjonariusze liczą na wygraną w przetargu na budowę krajowego systemu poboru opłat

Publikacja: 13.03.2010 00:30

Konsorcjum Stalexportu Autostrady i głównego akcjonariusza polskiej spółki walczy o utworzenie SEPO

Konsorcjum Stalexportu Autostrady i głównego akcjonariusza polskiej spółki walczy o utworzenie SEPO m.in. z konsorcjum Strabagu i Kulczyk Holding, Alcatela i Egisu oraz z IBM Polska.

Foto: Fotorzepa

Jeszcze w tym miesiącu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza wytypować do dalszych negocjacji firmy zainteresowane stworzeniem Systemu Elektronicznego Poboru Opłat (SEPO) na autostradach, drogach ekspresowych i wybranych drogach krajowych. Jednym z dziesięciu chętnych, którzy złożyli wnioski, jest giełdowy Stalexport Autostrady.

Katowicka spółka jest koncesjonariuszem odcinka A4 Kraków-Katowice. Akcjonariusze liczą na jej zwycięstwo w przetargu na stworzenie SEPO. W 2009 roku fiaskiem zakończyły się bowiem dwa duże przetargi, w których uczestniczyła.

[srodtytul]Wyśrubowane wymogi[/srodtytul]

– Jeśli chodzi o SEPO, konkurencja jest rzeczywiście duża, ale i wymogi stawiane przez zamawiającego są wyśrubowane. Nie sądzę, żeby wszyscy chętni przeszli etap prekwalifikacji – komentuje Wojciech Gębicki, wiceprezes Stalexportu Autostrady ds. operacyjnych. Nie chce szacować wartości projektu.

– Tak naprawdę staramy się o kontrakt, którego zakresu i innych szczegółów zamawiający jeszcze nie przedstawił. Dodatkowo termin realizacji jest krótki – system ma funkcjonować od połowy 2011 roku – dodaje. GDDKiA zamierza przedstawić szczegóły przedsiębiorstwom wybranym do kolejnego etapu. W maju powinny one złożyć oferty cenowe, w czerwcu przetarg powinien już zostać rozstrzygnięty.

[srodtytul]Dużo do zrobienia[/srodtytul]

Zwycięzca przetargu będzie miał pełne ręce roboty. SEPO zawiera w sobie kilka różnych projektów. Jak mówi wiceprezes Gębicki, obejmuje nie tylko zaprojektowanie, dostawę, instalację i obsługę systemu elektronicznego.

Do tego dochodzi ręczny pobór opłat na odcinkach Konin-Stryków oraz prawdopodobnie Wrocław-Sośnica, a także instalacja i obsługa bramek na pozostałych odcinkach autostrad: m.in. A4 Zgorzelec-Wrocław oraz Kraków-Korczowa, A2 Stryków-Konotopa czy A1Toruń- Stryków i prawdopodobnie A1 Stryków aż po Gorzyczki.

Oznacza to, że zwycięzca przetargu stanie się najważniejszym partnerem strony rządowej w najbliższych latach. Co jeśli oferta Stalexportu Autostrady nie wygra? – Zakres zadań jest tak znaczny, że wiele firm będzie mogło zaistnieć jako podwykonawcy – podsumowuje Gębicki.

[srodtytul]Zagrożenia dla przychodów[/srodtytul]

W grudniu katowicka firma podniosła stawki za przejazd zarządzanym odcinkiem A4 o 23 proc., do 8 zł dla samochodów osobowych, co wywołało falę krytyki. GDDKiA chciałaby nawet aneksować umowę, by ograniczyć swobodę podnoszenia stawek za przejazd przez koncesjonariusza.

– Z GDDKiA rozmawiamy na różne tematy, mające olbrzymi wpływ na projekt, m.in. o koncepcji przepisów uniemożliwiających pobór opłat w przypadku pewnych remontów czy o koncepcji budowy dróg równoległych – a więc konkurencyjnych w stosunku do autostrady – komentuje Gębicki.

Podkreśla, że z jednej strony koncesja nakłada na firmę znaczne obowiązki inwestycyjne, które są finansowane wyłącznie z wpływów z opłat za przejazd, a z drugiej – władze zapowiadają pewne kroki, które mogą istotnie zmniejszyć te przychody.

W piątek akcje Stalexportu Autostrady podrożały o 1,7 proc., do 1,78 zł. W ciągu roku kurs wzrósł o 24 proc.

Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty