Ile pieniędzy odzyskają akcjonariusze Swarzędza?

O uzyskaniu 13 groszy na akcję, o czym rok temu mówił likwidator spółki, udziałowcy powinni zapomnieć. Nie wiadomo, ile zostanie po zamknięciu procesu

Publikacja: 18.03.2010 07:34

Trudna sytuacja rynkowa nie sprzyja szybkiemu upłynnieniu majątku Swarzędza, dlatego proces likwidac

Trudna sytuacja rynkowa nie sprzyja szybkiemu upłynnieniu majątku Swarzędza, dlatego proces likwidacji może ciągnąć się długo. Akcjonariusze powinni uzbroić się w cierpliwość

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

To dobry czas, żeby akcjonariusze zaczęli interesować się dalszym przebiegiem likwidacji spółki, bo w kwietniu mija roczny termin, po którym w ogóle możliwy jest podział majątku – mówi Paweł Wielgus, dyrektor ds. prawnych Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Stowarzyszenie wystąpiło do likwidatora z wnioskiem o upublicznienie informacji dotyczących procedury podziału i zakreślenie ewentualnych terminów tego procesu. – Spodziewamy się odpowiedzi w ciągu dwóch, trzech tygodni – mówi Wielgus. – Liczymy na wolę współpracy ze strony likwidatora. Na razie nie mamy podstaw przypuszczać, że będzie inaczej. Ostatecznie skorzystamy z praw przysługujących nam jako akcjonariuszowi spółki – dodaje.

[srodtytul]Likwidacja jeszcze potrwa[/srodtytul]

Jednak wiele wskazuje na to, że likwidacja szybko się nie zakończy. – Życzyłbym sobie, by likwidację Swarzędza zamknąć jak najszybciej, ale to niemożliwe chociażby ze względu na kilka procesów sądowych toczących się przeciwko spółce. Są odraczane na wiele miesięcy – mówi Marek Kamiński, likwidator Swarzędza. Dodaje, że wciąż nie został też spieniężony cały majątek spółki.

– Trudna sytuacja rynkowa nie sprzyja szybkiemu upłynnieniu majątku Swarzędza, dlatego proces likwidacji może ciągnąć się długo. Akcjonariusze powinni uzbroić się w cierpliwość – komentuje Paweł Wielgus.

[srodtytul]Najwyżej cztery grosze na akcję[/srodtytul]

Marek Kamiński informował rok temu, że po uregulowaniu zobowiązań akcjonariuszom może zostać przekazana spora, w porównaniu z rynkową wyceną spółki, wartość na jedną akcję – 13 groszy, i to biorąc pod uwagę konserwatywną wycenę aktywów Swarzędza. Obecne szacunki nie są już tak optymistyczne. – Wartość księgowa Swarzędza na jedną akcję wynosi w tej chwili 4 grosze, jednak nie wiadomo, ile zostanie po zamknięciu likwidacji, bo jest to uzależnione od wielu czynników, na które spółka nie ma wpływu – podkreśla Kamiński.

Zobowiązania Grupy (bez rezerw) wyniosły na koniec roku 2009 8,5 mln zł (o 20 proc. mniej niż w 2008 r.), z czego aż 94 proc. stanowią zobowiązania krótkoterminowe. W strukturze aktywów udział majątku trwałego zmniejszył się z 48 proc. do 28 proc., udział majątku obrotowego natomiast zwiększył się odpowiednio z 52 proc. do 72 proc. – Chciałbym w raporcie rocznym zawrzeć podsumowanie rocznych działań związanych z likwidacją i inwentaryzację tego, co zostało do zrobienia – deklaruje Kamiński. Przypomnijmy, że Swarzędz zadebiutował na warszawskim parkiecie w 1991 roku.

Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty