Konkurencja wymusza konsolidację na rynku okien

Producenci okien muszą przejmować konkurentów, łączyć się z nimi lub pozyskiwać inwestorów branżowych. Rynek jest zbyt rozdrobniony

Publikacja: 31.07.2010 09:40

Konkurencja wymusza konsolidację na rynku okien

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik Piotr Guzik

Polski rynek okien jest wyjątkowo rozdrobniony. Funkcjonuje na nim ponad 2 tys. producentów i żaden nie ma większego udziału niż kilka procent.

– Taka sytuacja mogła być uzasadniona kilka lat temu, gdy marże ze sprzedaży okien były stosunkowo wysokie i pozwalały zarabiać. W wyniku wojny cenowej wiele firm stało się jednak nierentownych i dziś ich właściciele coraz bardziej są skłonni je sprzedać – mówi Robert Klos, szef Centrum Analiz Branżowych.

Jego zdaniem nie należy się jednak spodziewać bardzo szybkiej konsolidacji i na dużą skalę. Powód to konieczność posiadania odpowiednio wysokich kapitałów niezbędnych do stworzenia dużego przedsiębiorstwa. – Konsolidacji raczej nie przeprowadzą też krajowi inwestorzy branżowi, gdyż ich potencjał jest za mały. Poza tym sztuką nie jest kupić producenta okien, ale odpowiedni udział w rynku – twierdzi Klos.

[srodtytul]Udziały w rynku[/srodtytul]

Według szacunków Centrum Analiz Branżowych w ubiegłym roku łączna sprzedaż wszystkich rodzajów okien wyniosła w Polsce około 4,2 mld zł (spadła o 5 proc.). W tym powinna wzrosnąć o 2 – 4 proc. Największe udziały w rynku miały: Dobroplast (6,3 proc.), Fakro (5,2 proc.), Drutex (3,9 proc.) i Oknoplast-Kraków (3,3 proc.). Żadna inna firma nie przekroczyła progu 3 proc.

Spośród giełdowych spółek największe wpływy ze sprzedaży okien uzyskał Budvar Centrum. Zajmuje jednak dopiero 14. miejsce na rynku z 1-proc. udziałem. Czy i kiedy poprawi pozycję?

– Przyglądamy się różnym firmom, które mogłyby wejść w skład naszej grupy. Zależy nam jednak przede wszystkim na kupnie udziału w rynku, a nie dodatkowych mocy produkcyjnych – mówi Marek Trzciński, prezes i 74,7-proc. udziałowiec Budvaru Centrum. Trudno się dziwić takiej deklaracji, skoro spółka wykorzystuje swoje moce w zakresie wyrobów z polichlorku winylu (PCW) w około 70 proc., a produktów z drewna w około 30 proc.

[srodtytul]Prze­ję­cia lub in­we­stor[/srodtytul]

Rynek konsolidować zamierza również giełdowy Pozbud, który niedawno informował, że jest bliski przejęcia krajowej firmy zajmującej się produkcją stolarki (okien i drzwi). Zanim to uczyni, chce zobaczyć, czy upatrzone przedsiębiorstwo osiągnęło dobre wyniki w pierwszym półroczu. Na powiększenie grupy kapitałowej spółka z GPW ma z marcowej emisji akcji około 13 mln zł. Dodatkowo może zainwestować środki własne i zaciągnąć na ten cel kredyty.

Przeszkodą do szybszej konsolidacji są rozmijające się oczekiwania cenowe kupujących i sprzedających. – To duży problem w negocjacjach. Właściciele nadal żądają kwot nieadekwatnych do rzeczywistej wartości firm – mówi Roman Andrzejak, wiceprezes Pozbudu. Zaznacza, że duzi akcjonariusze Pozbudu zgodzą się na zakup firmy z branży przy jej wskaźniku cena/zysk na akcję na poziomie nieprzekraczającym 9.

Na razie przejmować innych firm nie zamierza Trion, kolejny giełdowy producent okien. Jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Poszukuje za to inwestora, w tym chętnie branżowego, który pomoże mu wyjść na prostą.

O przejęciach myślą też spółki znajdujące się poza giełdą. Dla przykładu Adpol, który prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami branżowymi i finansowymi. Dzięki transakcji może wejść w skład większej grupy branżowej lub pozyskać pieniądze na przejęcia.

Budownictwo
Atal z rekordową ofertą, liczy na wzrost sprzedaży, nie zmieni polityki dywidendy
Budownictwo
Victoria Dom zapowiada dużą emisję obligacji i wzrost sprzedaży
Budownictwo
Dom Development po konferencji: optymizm, chociaż ostrożny
Budownictwo
Ronson oczekuje rozpędzenia rynku mieszkaniowego w 2025 roku
Budownictwo
Atal spodziewa się mocnej poprawy po słabszym I kwartale
Budownictwo
Dom Development nastawia się na lepszą sprzedaż i wyniki finansowe w 2025 r.