Dla porównania dla 31 spółek wchodzących w skład indeksu WIG-Budownictwo współczynnik C/Z wyniósł 16,1. Wskaźnik cena akcji do wartości księgowej wynosi 1,89. Dla ZUE na koniec 2009 r. było to 5,18.

– Spółki z branży budowlanej wyceniane są obecnie stosunkowo wysoko. Dlatego każdą cenę powyżej mediany (wartości środkowej – red.) dla indeksu WIG-Budownictwo uważamy za wysoką. Wskaźnik przekraczający 20 jest uzasadniony w przypadku spółek, które mają szansę na skokowy rozwój czy istotną poprawę marż – komentuje Łukasz Rosiński, analityk DM AmerBrokers. – W przypadku ZUE na pewno istnieje szansa na wzrost przychodów, ponieważ w ostatnim czasie spółka przejęła PRK Kraków, a dodatkowo złożyła najkorzystniejsze oferty cenowe na modernizację torów na łączną kwotę ponad 720 mln zł – dodaje. Zaznacza, że wskaźnik C/Z liczony dla zysku prognozowanego na 2011 r. jest już znacznie bardziej atrakcyjny. Nie przekracza bowiem 12.

Pod względem prowadzonej działalności najbardziej podobną do ZUE spółką z warszawskiego parkietu jest Trakcja Polska. Aktualny wskaźnik C/Z wynosi dla niej około 9,7. Rosiński informuje, że ciężko jest porównywać oba przedsiębiorstwa. – Akcje Trakcji już od dawna notowane są przy stosunkowo niskiej wycenie, co uwzględnia trudną sytuację w branży i prognozowane pogorszenie wyników spółki. Byliśmy świadkami kilku chwilowych zwyżek kursu Trakcji, ale od dłuższego czasu porusza się ona w trendzie bocznym – mówi.

ZUE specjalizuje się w budowie i modernizacji linii tramwajowych i kolejowych. Poza typowym dla branży budowlanej ryzykiem, jak choćby sezonowość działalności czy niebezpieczeństwo niedoszacowania cen kontraktów, firma wskazuje też m.in. na ryzyko utraty zdolności do obsługi zaciągniętego w BRE Banku kredytu na zakup PRK Kraków (jego wysokość to 67,5 mln zł). Taka sytuacja miałaby negatywny wpływ na działalność i wyniki debiutanta. ZUE nie ma jednak żadnych problemów z terminową spłatą rat. Około 35 mln zł z emisji akcji spółka wyda na spłatę części tego kredytu.

Cenę emisyjną akcji ZUE poznamy 13 września. Zapisy przyjmowane będą od 14 do 16 września (oferującym jest DI BRE Banku). Spółka zamierza zadebiutować na GPW pod koniec września.