– Najważniejsze z naszego punktu widzenia jest wyeliminowanie z rynku fałszywych dokumentów potwierdzających recykling i ukrócenie praktyki ich wystawiania. Jeśli to się uda, to rentowność naszej spółki znacząco się poprawi – mówi Adam Krynicki, prezes Krynicki Recykling.
Najnowszy raport o rynku recyklingu szkła Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska ujawnił, że na 47 skontrolowanych firm aż 55 proc. naruszyło prawo. Najczęściej występującymi nieprawidłowościami było przyjmowanie i potwierdzanie odzysku i recyklingu odpadów, które przez kolejne lata były magazynowane, a następnie przekazywane dalej bez poddania ich odzyskowi. Zdaniem GIOŚ to podważa funkcjonowanie całego systemu. – Najważniejsze będzie wprowadzenie rejestru firm z tej branży. To pierwsza taka próba uporządkowania systemu zbiórki i odzysku opakowań – mówi Agnieszka Jaworska, dyrektor stowarzyszenia Eko-Pak, koalicji na rzecz opakowań przyjaznych środowisku.
Zmiany prawa nie popiera jednak Ministerstwo Finansów, bo zdaniem tego resortu ustawa nie gwarantuje wystarczających wpływów dla recyklingu.– Wszystko, co ma na celu uporządkowanie rynku i ograniczenie szarej strefy, stworzy lepsze warunki do działalności uczciwych firm, jak nasza. Mamy też nadzieję, że nowe regulacje nie pozostaną tylko na papierze – podkreśla Krynicki.
[ramka][b]5,5 mld zł[/b] - jest wart rynek odpadóww naszym kraju. Firmy narzekają, że bardzo duży udział w nim ma szara strefa[/ramka]