Rynek biur i galerii ma się lepiej

Inwestorzy chętniej kupują nieruchomości komercyjne nad Wisłą. Korzystają na tym również giełdowe przedsiębiorstwa

Publikacja: 15.09.2010 08:10

Rynek biur i galerii ma się lepiej

Foto: GG Parkiet

Po słabym 2009 r. na nieruchomościowym rynku inwestycyjnym w 2010 r. przybywa chętnych na budynki biurowe, galerie handlowe oraz magazyny nad Wisłą. Jak szacują analitycy firmy doradczej Cushman & Wakefield, od początku roku zawarto transakcje o łącznej wartości blisko 1,5 mld euro.

Biorąc pod uwagę obecnie negocjowane transakcje, wartość inwestycji w polskie nieruchomości komercyjne może w całym 2010 r. przekroczyć 2 mld euro. To blisko trzy razy tyle, ile gracze inwestujący w nieruchomości wydali u nas w minionym roku.

– Znakomita większość kupujących to zagraniczne fundusze, polscy inwestorzy wolą lokować w bardziej płynne aktywa, takie jak papiery wartościowe. Najchętniej kupowanymi są budynki biurowe, postrzegane przez inwestorów jako najbezpieczniejsza lokata kapitału w obrębie rynku nieruchomości komercyjnych – mówi Wojciech Pisz, dyrektor grupy rynków kapitałowych C&W.

Największą tegoroczną transakcją był jednak zakup galerii Arkadia i Warszawa Wileńska przez fundusz Unibail-Rodamco. Jej wartość szacuje się na ponad 400 mln euro.

[srodtytul]Dobry znak dla firm z GPW[/srodtytul]

Ożywienie na rynku inwestycyjnym pomaga giełdowym firmom z branży deweloperskiej. I to w dwójnasób. Wzrost popytu na biura i galerie zachęcił już kilka giełdowych firm do sprzedaży części nieruchomości. Echo Investment za 32 mln euro sprzedało biurowy kompleks Athina Park w Warszawie, podpisało również już wstępną umowę na sprzedaż krakowskiego biurowca Avatar za 30 mln euro. Z kolei Globe Trade Centre we wrześniu sfinalizowało sprzedaż biurowców Nefryt i Topaz na warszawskim Mokotowie za łączną kwotę 79 mln euro. W końcu tegoroczny giełdowy debiutant, Rank Progress, za 38 mln zł sprzedał supermarket budowlany w Kłodzku.

[srodtytul]Księgowe zyski tuż- tuż[/srodtytul]

Wzrost aktywności inwestorów przekłada się na spadek stóp kapitalizacji (stosunek wpływów z wynajmu do wartości nieruchomości) i wyższe wyceny biurowców czy galerii. To ważne nie tylko dla tych firm, które zdecydowane są spieniężyć część aktywów. O ile w 2009 r. rosnące stopy sprawiały, że wartość aktywów spółek spadała, przynosząc im liczone w setki milionów złotych straty, o tyle tegoroczne odwrócenie trendu daje im szansę na wykazanie księgowych zysków.

Budownictwo
Deweloperzy mieszkaniowi jeszcze z potencjałem? Nowe rekomendacje analityków
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I półroczu 2025 roku
Budownictwo
Robyg nadgonił
Budownictwo
Czasy są dość frustrujące dla deweloperów
Budownictwo
Marek Wielgo, Rynekpierwotny.pl: Klienci czekają jeszcze z kupnem lokali, bo to się opłaca
Budownictwo
Murapol ze stabilną sprzedażą kwartalną, podtrzymuje cel na cały rok