Blumerang Pre IPO reorganizuje się i zmierza na GPW

Firma inwestycyjna chce wejść na główny parkiet w połowie 2011 r. Przenosinom ma towarzyszyć oferta publiczna akcji

Publikacja: 29.10.2010 01:56

Edward Kozicki, prezes Blumerang Pre IPO

Edward Kozicki, prezes Blumerang Pre IPO

Foto: GG Parkiet, Andrzej Cynka A.C. Andrzej Cynka

Wostatnich tygodniach Blumerang Pre IPO robił porządki w portfelu. Poznańska firma po nieudanej próbie przeforsowania podziału notowanego na NewConnect Veno i połączenia jej części inwestycyjnej z inną firmą z małej giełdy, Carbon Invest, zdecydowała się wyjść z pierwszej ze spółek oraz przejąć kontrolę nad drugą z nich.

Za 13,9 mln akcji Carbonu (prawie 32 proc. kapitału) Blumerang zapłaci blisko 2,1 mln zł, zwiększając swój udział do ponad 58 proc. – Veno i Carbon nie rozwijały się tak, jak byśmy sobie tego życzyli, podjęcie zdecydowanych działań było koniecznością – mówi Edward Kozicki, prezes i jeden z głównych akcjonariuszy (wraz z wiceprezesem Tomaszem Tylińskim kontroluje łącznie 68,2 proc. akcji Blumeranga).

[srodtytul]Zmiany w nadzorze Carbonu[/srodtytul]

To dopiero początek zmian. – Chcemy, by Blumerang stał się spółką holdingową, inwestującą za pośrednictwem innych spółek. Stawiamy na specjalizację – LMB Capital będzie się specjalizował w wykupach menedżerskich, inwestycjami w branżę nowych technologii zajmie się inny podmiot. Jasno sprecyzowany zakres inwestycji będzie mieć również Carbon – zapowiada Kozicki.

Dodaje, że wcześniej Blumerang chce skonsultować plany wobec Carbonu z jego akcjonariuszami. Do rozmów może dojść przy okazji NWZA. – Zamierzamy wystąpić z wnioskiem o zwołanie walnego, w porządku którego będą zmiany w nadzorze. Skład rady musi odzwierciedlać strukturę akcjonariatu – mówi Kozicki.

[srodtytul]Dwa debiuty w tym roku[/srodtytul]

Przekształcenia wewnątrz grupy to element przygotowań do przenosin na GPW, które planowane są na połowę 2011 r. Towarzyszyć im ma emisja publiczna akcji, z której wyceniana dziś na 40 mln zł spółka chce pozyskać kilkanaście milionów złotych. – Prospekt trafi do KNF w II kwartale – zapowiada Tyliński. Zapewnia, że przenosiny na główny rynek nie będą początkiem wycofywania się głównych akcjonariuszy ze spółki.Zanim na GPW pojawi się Blumerang, zadebiutuje na nim spółka portfelowa, budowlano-deweloperska firma PBO Anioła. Jej prospekt jest już w KNF, co daje szansę na przeprowadzenie oferty w tym roku.

W tym kwartale na małej giełdzie ma się pojawić również AutoGroup, producent samochodów wyścigowych, marzący o stworzeniu własnego zespołu, który startowałby w rajdach. Tyliński, znany fascynat motoryzacji, podkreśla, że AutoGroup to nie tylko prestiżowy projekt. – Jestem przekonany, że spółka będzie generować zyski – ocenia.

[ramka][srodtytul]Firmy z portfela [/srodtytul]

[ul][li]Autogroup - Zmierzający na NewConnect producent samochodów Stealth B6 i B7. Debiut planowany jest na koniec 2010 r. Blumerang kontroluje ponad połowę udziałów w spółce. [/li]

[li]Carbon Invest - Notowany na NewConnect były producent rowerów, obecnie firma inwestycyjna. Blumerang posiada 58,1 proc. akcji spółki i zamierza przekształcić ją w wehikuł inwestycyjny.[/li]

[li]Oponix.pl - Internetowy sprzedawca opon z małej giełdy. Blumerang posiada około 9 proc. akcji.[/li]

[li]PBO Anioła - Firma budowlana idąca na GPW. 25 proc. jej akcji należy do firm z grupy Blumerang.[/li][/ul][/ramka]

Budownictwo
Robyg nadgonił
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I półroczu 2025 roku
Budownictwo
Czasy są dość frustrujące dla deweloperów
Budownictwo
Marek Wielgo, Rynekpierwotny.pl: Klienci czekają jeszcze z kupnem lokali, bo to się opłaca
Budownictwo
Murapol ze stabilną sprzedażą kwartalną, podtrzymuje cel na cały rok
Budownictwo
Presja na wzrost czy na spadek cen mieszkań? Przyjmowanie zakładów