O wycenianą przez rynek na ok 500 mln zł spółkę zabiega Budimex i MCI Management SA. Obie notowane na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych.

— Zakładamy, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca tego roku — mówi Łukasz Kurpiewski, rzecznik PKP, która jest właścicielem PNI.

Do due dilligence zostało dopuszczonych pięć podmiotów, PKP zdecydowało się prowadzić negocjacje z dwoma. Jak szacuje Dariusz Blocher, prezes Budimeksu rozmowy mogą potrwać ok. 4 miesięcy. Zwłaszcza, że przeciwko prywatyzacji protestują związki zawodowe. Podczas negocjacji najważniejszą rolę gra proponowana za spółkę cena. Rozmowy z potencjalnymi inwestorami dotyczą również programu rozwoju spółki, inwestycji czy ochrony pracowników.

Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury zatrudnia ponad 1,7 tys. osób. Spółka jest jednym z największych wykonawców kontraktów realizowanych na rzecz PKP Polskie Linie Kolejowe. Złożyła najkorzystniejsze oferty m.in. na modernizację 22 km torów z Bochni do Biadolin, 20,5 km z Krzeszowic do Krakowa czy 31,3 km z Tarnowa do Dębicy. Łączna wartość ofert w tych trzech przetargach to 1 mld 44 mln zł. Oferty składała w konsorcjum z PKP Energetyka i Pomorskim Przedsiębiorstwem Mechaniczno — Torowym. Obie to spółki z grupy PKP. To po nieudanej sprzedaży Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych z Krakowa kolejna spółka zajmująca się budową torów, której kupno może pozwolić spółkom specjalizującym się w budowie dróg zaistnieć w branży infrastruktury kolejowej.