Agenor Gawrzyał, kandydat na przewodniczącego rady nadzorczej budowlanej firmy, uważa, że ostateczne warunki układu mogą zostać wynegocjowane na przełomie I i II kwartału.
Nastrojów inwestorów nie zepsuła nawet informacja EDF?Polska, że firma nie podjęła jeszcze decyzji o udzieleniu konsorcjum PBG i wchodzącego w skład grupy Rafako zamówienia wartego blisko 770 mln zł netto. Oświadczenie zostało sformułowane w związku z wypowiedzią Jerzego Wiśniewskiego, największego akcjonariusza i przewodniczącego rady nadzorczej PBG, który informował, że EDF Polska zdecydował się już na podpisanie umowy na budowę instalacji odsiarczania spalin.
Inwestorzy, którzy kupowali akcje PBG na początku roku, wciąż jednak bardzo dużo tracą na tej inwestycji.?W ciągu ostatnich 11 miesięcy papiery spółki zostały bowiem przecenione o blisko 92 proc.
Nie najlepiej radziły sobie również w ostatnich tygodniach. Tylko w dniu, gdy na rynek trafiła informacja o odwołaniu prezesa Rafako Wiesława Różackiego, kurs PBG spadł o 23,6 proc. Inwestorów zaniepokoiła zmiana, gdyż Różacki był bardzo dobrze oceniany przez rynek, a producent kotłów jest najcenniejszym aktywem PBG, i to właśnie w oparciu o tę firmę możliwa ma być realizacja układu PBG.
Rafako ma zlecać wielkopolskiej spółce prace budowlane. W układzie mogą też zostać uwzględnione przepływy w postaci dywidend wypłacanych przez producenta kotłów. PBG może ponadto sprzedać 10 proc. akcji raciborskiej spółki, gdyż w takiej sytuacji i tak zachowa pakiet kontrolny (teraz ma 61,01 proc. papierów).