Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tylko pięć największych banków w Polsce zawiązało ponad 3,3 mld zł rezerw na ryzyko prawne walutowych kredytów hipotecznych w II kwartale – wynika z bieżących raportów giełdowych tych spółek. To aż o 50 proc. więcej niż kwartał wcześniej, choć o ok. 17 proc. mniej niż rok wcześniej.
– Rezerwy frankowe na takim poziomie są lekkim negatywnym zaskoczeniem – komentuje Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ. – Po danych za I kwartał można było spodziewać się jednak ciut niższych kosztów w II kwartale, tymczasem banki wciąż zwracają uwagę na skalę problemu, aktualizując swoje prognozy przyszłego napływu pozwów ze strony kredytobiorców – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W mBanku nie chcemy, by sztuczna inteligencja podejmowała ważne dla klientów decyzje – przekonuje Krzysztof Dąbrowski, wiceprezes ds. operacji i informatyki mBanku. Dodaje, że w bankach są i takie miejsca, gdzie AI wykona czynności od A do Z.
W imię ochrony interesów konsumentów i polskiej gospodarki, należało opodatkować banki od nadmiarowych zysków i ograniczyć dywidendy dla inwestorów zagranicznych?
Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, jednak na razie sektor wydaje się zupełnie na te posunięcia niewrażliwy. Sprawdzamy, jak długo potrwa ta „odporność” i jakie są perspektywy rentowności banków w obliczu dalszego luzowania polityki pieniężnej – prognozuje się jeszcze dwie obniżki w tym roku.
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.