UniCredit ostrzy sobie zęby na transakcje w Polsce

Włoski gigant chce w październiku wystartować z transakcjami na rynku kapitałowym oraz fuzjami i przejęciami. Podstawą zespołu mają być osoby związane ostatnio z grupą Santander – dowiedział się „Parkiet”.

Publikacja: 23.07.2025 06:00

Siedziba UniCreditu w dzielnicy biznesowo-handlowej Porta Nuova w Mediolanie.

Siedziba UniCreditu w dzielnicy biznesowo-handlowej Porta Nuova w Mediolanie.

Foto: FRANCESCA VOLPI/BLOOMBERG

To może być prawdziwe trzęsienie ziemi na polskim rynku. Jak dowiedział się „Parkiet”, do zrywu szykuje się UniCredit, który chce mocno namieszać nad Wisłą. Firma kupiła ostatnio fintech Vodeno i Aion Bank, na fundamentach którego chce budować bankowość detaliczną. Ale na tym gigant nie zamierza poprzestać. Jak wynika z naszych informacji, istotnym elementem biznesu w Polsce ma się stać bankowość inwestycyjna. Ta będzie budowana w Polsce praktycznie od zera. Pierwsze kroki już zostały poczynione.

Nie tak dawno na łamach „Parkietu” informowaliśmy o licznych odejściach z działu bankowości inwestycyjnej oraz fuzji i przejęć z grupy Santander. Według naszych ustaleń duża część osób opuszczających Santandera ma trafić właśnie do UniCreditu i stać się podstawą nowej siły na polskim rynku. To w końcu Santander w ostatnich latach był jednym z głównych rozgrywających na rynku transakcji kapitałowych, takich jak IPO, SPO, ABB czy też wezwania. UniCredit start w tym biznesie planuje na październik, a rekrutacje do zespołu nadal trwają.

– Wejście UniCreditu na pole transakcji na rynku kapitałowym oraz M&A potwierdza tylko jego atrakcyjność. Nie jest łatwo zbudować niemal od zera zespół, który liczyłby się w tym biznesie, ale UniCredit zdaje się być mocno zdeterminowany i może naprawdę sporo namieszać. Polskim grupom bankowym na pewno przybędzie bardzo poważny konkurent – mówi jeden z obserwatorów rynku.

Czytaj więcej

Trzęsienie ziemi w Santanderze. Kolejne zaskoczenie

UniCredit ma się skupić głównie na transakcjach na rynku kapitałowym oraz fuzjach i przejęciach. Na ten moment nie ma w planach budowy zespołu analiz giełdowych czy też maklerów giełdowych. Ma jednak umowę z firmą Kepler Cheuvreux, w której ma udziały (ponad 10 proc.), dzięki niej będzie mógł korzystać z dodatkowych usług.

Część osób wskazuje, że UniCredit może pójść jeszcze dalej. Firma zwiększa swoje udziały w Commerzbanku. Ten zaś jest właścicielem mBanku. Teoretycznie więc, gdyby UniCredit przejął Commerzbank, przejąłby także kontrolę nad mBankiem, który świadczy usługi nie tylko bankowości detalicznej, ale też m.in. na rynku kapitałowym.

Pytania o plany dotyczące Polski zadaliśmy bankowi UniCredit. Firma uchyliła się od odpowiedzi, zasłaniając się okresem zamkniętym przed publikacją wyników za I półrocze, która przypada na środę. Osoba zbliżona do sprawy potwierdza jednak, że „rynek polski ma dla UniCreditu ogromny potencjał, czego dowodem jest przejęcie Aionu i Vodeno”.

Polski rynek szykuje się na starcie tytanów, a do walki zbroją się także inne spółki. Ipopema Securities ściągnęła ostatnio do siebie trzy osoby, które wcześniej pracowały w BM PKO BP (Artur Iwański, Krisztina Bende, Tomasz Krześniak).

Czytaj więcej

Branżowe trzęsienie ziemi dotarło też do grupy Santander

– Patrzymy z optymizmem w przyszłość. Oczywiście są rzeczy, na które nie mamy wpływu, ale spodziewamy się, że polski rynek kapitałowy i giełda będą się rozwijać, a to oznacza, że jest to też dobry moment, by inwestować w nasz rozwój. Spodziewamy się większej podaży transakcji i chcemy w nich aktywnie uczestniczyć – podkreślał ostatnio na naszych łamach Mariusz Piskorski, wiceprezes Ipopema Securities.

Nowych osób do działu transakcji na rynku kapitałowym oraz fuzji i przejęć szuka także BM PKO BP. Wakaty po ostatnich ruchach chce także zapełnić Santander Bank Polska. W tym przypadku trzeba jednak też brać poprawkę na to, że bank ten ma być przejęty przez grupę Erste, co siłą rzeczy rodzi pytania o architekturę działalności po sformalizowaniu transakcji.

Biura maklerskie
Trzęsienie ziemi w Santanderze. Kolejne zaskoczenie
Biura maklerskie
Branżowe trzęsienie ziemi dotarło też do grupy Santander
Biura maklerskie
Ofensywa Ipopemy Securities. Firma sięga po maklerskie tuzy
Biura maklerskie
Rośnie aktywność XTB na Węgrzech
Biura maklerskie
Kolejne spektakularne osiągnięcia maklerskich kont emerytalnych
Biura maklerskie
Rachunki maklerskie. XTB zyskuje najwięcej