W sierpniu zeszłego roku wierzyciele przegłosowali przyjęcie układu, który został następnie zatwierdzony przez sąd. Na jakim etapie jest restrukturyzacja PBG?
Ponieważ zostały złożone dwa zażalenia na postanowienie o zatwierdzeniu układu, to nie jest ono prawomocne. Jedno z zażaleń złożyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która głosowała przeciwko zawarciu układu i z którą jesteśmy w licznych sporach o rozliczenie kontraktów – oraz równolegle w trakcie negocjacji w sprawie ugody. Zażalenia będzie rozpatrywać sąd okręgowy. Według naszej wiedzy sąd upadłościowy jeszcze nie przesłał akt sprawy.
Sądzimy, że w ciągu miesiąca – trzech od zapoznania się ze sprawą sąd okręgowy będzie mógł podjąć decyzję. Nie spodziewamy się, by była ona dla PBG niekorzystna, ponieważ za przyjęciem układu opowiedziała się znakomita większość wierzycieli, znacząco powyżej progów wymaganych przez prawo: około 96 proc., jeśli chodzi o kwotę wierzytelności oraz około 87 proc., jeśli chodzi o liczbę wierzycieli.
Jakie są główne założenia układu?
Propozycje układowe PBG przewidują spłatę wierzytelności w ratach w wysokości od 8 proc. do 21 proc. oraz zamianę części wierzytelności na nowe akcje spółki. W efekcie wierzyciele finansowi będą mieć około 75-proc. udział w akcjonariacie, główny akcjonariusz i założyciel PBG Jerzy Wiśniewski 23,6 proc., a pozostali dotychczasowi akcjonariusze 1,4 proc. Zgodnie z harmonogramem układ zostanie wykonany do połowy 2020 r.