Miniony rok był udany dla giełdowych przetwórców drewna. Co ich czeka w 2016 roku? – Forte, Grajewo oraz Paged zanotowały wzrosty wyników i istnieje duża szansa na kontynuowanie tego trendu również w 2016 roku. Branży sprzyja otoczenie makroekonomiczne, przede wszystkim poprawa sytuacji konsumenta i zwiększenie popytu na meble odnotowane zarówno w Polsce, jak i w Europie Zachodniej. Spółki mają dużą ekspozycję na eksport w kierunku zachodnim, nie tylko korzystając ze wzrostu całego rynku mebli, ale także zwiększając w nim swoje udziały – zauważa Michał Krajczewski, analityk BM BGŻ BNP Paribas.
Inwestycje w moce
Działające w sektorze drzewnym firmy stawiają na rozbudowę mocy produkcyjnych, co zdaniem analityków pozwoli na kontynuację poprawy rezultatów w dłuższym terminie.
– W 2015 roku spółki w pełni wykorzystywały swoje moce produkcyjne, a decyzje odnośnie do ich rozbudowy okazały się trafne. W tym roku efekty tych działań powinny być widoczne przede wszystkim w Forte i Pagedzie. W Grajewie trwa rozbudowa, ale nie będzie to znacząca zmiana. Tam głównym czynnikiem odpowiedzialnym za wzrost wyników powinny być efekty synergii z niedawno przejętymi niemieckimi zakładami Pfleiderer – ocenia Krystian Brymora, analityk DM BDM.
Dodaje, że Grajewo i Paged będą również korzystać z niższych cen drewna. Szacuje ich spadek na przynajmniej 3 proc. w 2016 roku. – W naszej opinii wszystkie spółki poprawią wyniki, co powinno się przełożyć na wzrost notowań ich akcji. Największy potencjał zwyżki dostrzegamy w Grajewie – podkreśla ekspert.
Najambitniejszy plan ma Forte. Do 2021 roku producent mebli zamierza zainwestować 600 mln zł w rozbudowę zdolności produkcyjnych mebli, w budowę zakładu produkującego płyty wiórowe i w logistykę oraz magazyny. Plan rozwoju meblarskiej grupy zakłada dojście do 400 mln euro obrotów rocznie.