Spółka ma też 8,7-proc. udział w całym imporcie oleju napędowego do Polski. – Przyjęcie przez parlament tzw. pakietu paliwowego ma mocno ograniczyć działalność szarej strefy, m.in. w obrocie olejem napędowym. To powinno mieć pozytywny wpływ na wszystkie firmy legalnie działające na tym rynku – mówi Robert Brzozowski, prezes Unimotu. Większe wpływy w segmencie handlu olejem napędowym powinna dać też właśnie uruchomiona internetowa platforma transakcyjna. Zarząd liczy, że w najbliższych miesiącach będzie z niej korzystać co najmniej 20–30 proc. klientów firmy. Dzięki niej klienci będą mieli dostęp do aktualnych cen rynkowych, możliwość zawierania szybkich transakcji i łatwego porównania cen. Z kolei spółka zyska dzięki odciążeniu działu sprzedaży od codziennej obsługi klientów, ukierunkowaniu go na pozyskiwanie nowych klientów i uelastycznieniu oferty cenowej.

Ponadto Unimot chce zwiększać wpływy ze sprzedaży biopaliw i gazu LPG. W ubiegłym roku udział grupy w sprzedaży biopaliw w Polsce wyniósł 12,4 proc. Do spółki należało też 4,9 proc. krajowego rynku LPG. Grupa planuje także zwiększenie sprzedaży gazu ziemnego poprzez rozbudowę posiadanej infrastruktury, gazyfikację nowych obszarów i rozwój handlu na rynku hurtowym oraz rozpoczęła działalność na rynku energii elektrycznej. – Poprzez spółki zależne z grupy Unimot chcemy zwiększać sprzedaż energii elektrycznej do klienta indywidualnego i biznesowego w połączeniu z ofertą na gaz ziemny. Widzimy tu pole do wykorzystania synergii sprzedaży mediów energetycznych – uważa Brzozowski. Dodaje, że elementem strategii są też akwizycje.

Unimot założone cele będzie realizował zarówno z wykorzystaniem środki własne grupy, jak i pieniądze, które chce pozyskać z emisji akcji. Do przeprowadzenia oferty prawdopodobnie dojdzie najwcześniej jesienną tego roku. Obecnie walory firmy są notowane na rynku NewConnect. W pierwszym kwartale tego roku grupa wypracowała 378,3 mln zł przychodów i 7,8 mln zł czystego zarobku. W stosunku do podobnego okresu 2015 r. wzrosły one odpowiednio o 34 proc. oraz o 283 proc. Był to przede wszystkim efekt zwiększenia skali działalności grupy i poprawy uzyskiwanych marż. Grupa zwiększyła m.in. ilość baz udostępniających olej napędowy i rozwijała hurtową sprzedaż biopaliw.