Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grajewo korzysta z bardzo dobrej koniunktury na rynku meblarskim stymulowanych rosnącym eksportem polskich meblarzy oraz z niskimi cenami surowców, co znajduje przełożenie na wyniki grupy. Chcąc wykorzystać dobrą koniunkturę, zarząd rozbudowuje moce produkcyjne. Pod koniec lipca, cztery tygodnia przed zaplanowanym terminem, otwarto nową linię lakierniczą w zakładzie w Grajewie. Zrealizowana kosztem 5 mln euro inwestycja pozwoli na zwiększenie o 30 proc. mocy produkcyjnych w zakresie lakierowanych płyt HDF.
Przy okazji niedawnej publikacji wyników za I półrocze zarząd spółki przyznał, że spodziewa się niskiego dwucyfrowego wzrostu EBITDA w tym roku. W ocenie analityków cel ten wydaje się możliwy do zrealizowania. – Wyniki II kwartału były pewnym rozczarowaniem, jeśli chodzi o skalę zdarzeń jednorazowych. W II półroczu nie powinno być ich już tak dużo, a okres ten jest wyraźnie lepszy sezonowo w polskiej części grupy. Dodatkowo, jeśli weźmiemy po uwagę zakończenie inwestycji w HDF, utrzymującą się dobrą koniunkturę na rynkach meblarskich i korzystne ceny surowców, spółka nie powinna mieć problemów z realizacją celu dwucyfrowego wzrostu oczyszczonej EBITDA w 2016 r. Ważną informacją w najbliższych tygodniach powinno być refinansowanie obligacji typu „high yield", co znacząco ograniczy koszty finansowe spółki – wskazuje Krystian Brymora, analityk DM BDM.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na szerokim rynku II kwartał przyniósł lekką poprawę mieszkań sprzedaży wobec pierwszych miesięcy, a jak poradziły sobie spółki notowane na GPW i Catalyst? Tylko u nas – wszystkie dane w jednym miejscu, na bieżąco.
Spółka mocno poprawiła sprzedaż mieszkań w II kwartale. Liczy na udane II półrocze.
Dziś taniej kupić biurowiec niż budować nowy. Chcemy kupować biurowce, których wartość można podnieść przez modernizację lub skonwertować, na przykład na cele mieszkaniowe – mówi Tomasz Lisiecki, dyrektor zarządzający spółki TriGranit.
Deweloperzy zorientowali się, że ich głównymi klientami są nabywcy kredytowi, bo najzamożniejsi wolą kupować za granicą, flipperzy wyparowali. Przybywa lokali w segmencie popularnym – mówi Marek Wielgo, analityk portalu Rynekpierwotny.pl.
Budujący w kilkunastu miastach deweloper sprzedał w II kwartale 708 lokali, a w całym półroczu 1403. Druga część roku musi wypaść znacznie lepiej, jeśli ma zostać osiągnięty cel zakładający zawarcie w sumie 3,1–3,3 tys. umów. Zarząd podtrzymuje taki scenariusz.
Za nami druga obniżka stóp procentowych i trwa hamowanie nowych inwestycji, ale jednocześnie oferta mieszkań jest na rekordowym pułapie. Czy są przesłanki, by ceny mieszkań rosły, czy pozostawały stabilne z presją na korektę?