Czym Stelmet przyciągnie inwestorów?

Producent drewnianej architektury może być interesującą alternatywą dla notowanych na GPW przetwórców drewna. Zapisy za jego akcje ruszają 12 października.

Aktualizacja: 06.02.2017 15:54 Publikacja: 07.10.2016 08:26

Przemysław Bieńkowski, wiceprezes Stelmetu, mocno liczy na zainteresowanie inwestorów akcjami spółki

Przemysław Bieńkowski, wiceprezes Stelmetu, mocno liczy na zainteresowanie inwestorów akcjami spółki sprzedawanymi w IPO.

Foto: Archiwum

W przyszłym tygodniu ruszają zapisy na akcje Stelmetu. Cena akcji zostanie ustalona w drodze budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych i zostanie opublikowana 12 października. W IPO jest 5,9 mln akcji, w tym 1,5 mln walorów to nowa emisja, z której wpływy zasilą kasę spółki.

Dobre perspektywy

Zakładane przez spółkę 50–60 mln zł wpływów z oferty oznacza przedział cenowy na poziomie 34,05–40,87 zł. To implikuje wskaźnik ceny do zysku, oparty na bazie historycznych zysków, na poziomie 15,9–19,1

W porównaniu z już notowanymi na giełdzie przetwórcami drewna, jak Paged czy Grajewo, wycena Stelmetu nie wydaje się wygórowana. To poziom zbliżony do wyceny dynamicznie rozwijającego się i systematycznie poprawiającego wyniki Forte. Zdaniem ekspertów obiecująco wyglądają również perspektywy spółki, dając szanse na poprawę wyników w kolejnych latach.

– Stelmet do tej pory mógł pochwalić się dwucyfrową dynamiką zarówno przychodów, jak i zysków. Prognozuję, że ta tendencja będzie kontynuowana w najbliższych latach – ocenia Adrian Apanel, zarządzający MM Prime TFI.

– Motorami do dalszej poprawy wyników będą: nowo wybudowany zakład produkcyjny w Grudziądzu, który pełne zdolności produkcyjne powinien osiągnąć w roku 2019/2020, jak też kontynuacja optymalizacji operacyjnej przejętej w 2014 r. brytyjskiej spółki Grange Fencing. Warto zaznaczyć, że firma zamierza przeznaczyć wpływy z emisji na sfinansowanie akwizycji. Potencjalne przejęcie podmiotu z branży jeszcze bardziej wzmocni pozycję Stelmetu na rynkach europejskich – argumentuje analityk.

Jego zdaniem spółka nie powinna mieć problemów ze sprzedaniem akcji. – Znacząca pozycja konkurencyjna, nowoczesne moce produkcyjne oraz wysoka efektywność w zarządzaniu logistyką sprawiają, że chętnych na akcje Stelmetu nie powinno zabraknąć – przekonuje.

Główny gracz w branży

Wśród atutów Stelmetu można wymienić silną pozycję rynkową. Grupa jest największym w Polsce i w Europie pod względem wolumenu produkcji pionowo zintegrowanym producentem i dystrybutorem drewnianej architektury ogrodowej, dysponując największymi mocami produkcyjnymi w branży. Plany zarządu zakładają stopniowy wzrost zdolności produkcyjnych do 400 tys. m sześc. drewnianej architektury ogrodowej w roku obrotowym 2019/2020 z 250 tys. m sześc. obecnie. W ocenie analityków duży wolumen sprzedaży pozwala grupie efektywniej zarządzać dystrybucją gotowych produktów i optymalizować procesy produkcyjne. Warto podkreślić, że Stelmet wykonuje samodzielnie wszystkie procesy technologiczne – od zakupu surowca drzewnego przez produkcję aż po pakowanie wyrobów. Grupa także w pełni zarządza logistyką dostaw do większości klientów. Udział sprzedaży zagranicznej w przychodach w ostatnich latach systematycznie rósł. W okresie pierwszych trzech kwartałów roku obrotowego 2015/2016 stanowiły aż 88,7 proc. łącznej sprzedaży. Przy czym największymi z rynkami zbytu dla grupy są Wielka Brytania, Niemcy i Francja.

Pozyskane pieniądze z emisji Stelmet chce przeznaczyć na przejęcia innych firm produkcyjnych lub dystrybucyjnych. Budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych potrwa do 11 października. 12 października ma zostać ustalona cena emisyjna i ostateczna liczba oferowanych akcji. Przyjmowanie zapisów w tej transzy oraz tej dla inwestorów detalicznych potrwa od 12 do 14 października. Przydział akcji w obu transzach przewidziany jest do 18 października. Debiut spółki na GPW zaplanowano w okolicach 25 października.

[email protected]

Budownictwo
Prezes Grupy Mirbud: inwestycje infrastrukturalne przyspieszą
Budownictwo
Mercor po konferencji: W planach ekstradywidenda i nowa strategia
Budownictwo
Budimex z rekordowym portfelem zamówień budowlanych
Budownictwo
Perspektywy mieszkaniówki zależą głównie od momentu startu cięcia stóp
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w 2024 roku
Budownictwo
Na budowach szybkich dróg szlaban dla firm z Azji