W III kwartale przystąpił do realizacji opóźnionego kontraktu tanzańskiego o wartości 55 mln USD na dostawę ciągników, który będzie miał istotny wpływ na sprzedaż w najbliższych kwartałach. Ponadto firma intensywnie rozwija sprzedaż na wybranych rynkach Europy Zachodniej. – Nasze produkty wyróżniają się dobrą jakością, zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań oraz relatywnie niską ceną – wskazuje Karol Zarajczyk, prezes Ursusa.
Jednocześnie Ursus ma problem z ustabilizowaniem zysków, co pokazał III kwartał zakończony pod kreską na poziomie operacyjnym i netto. – Zyski pozostają pod presją z powodu realizacji programu rozwoju i nowych projektów. Działania te powinny przynieść efekty w kolejnym roku, kiedy mamy nadzieję na poprawę wyników – wyjaśnia szef Ursusa.
Spółka inwestuje w rozbudowę zaplecza produkcyjnego pod realizację przyszłych kontraktów jak i poszerzenie palety produktów. W tym roku zamierza na te cele przeznaczyć 24 mln zł i podobną kwotę w kolejnym. Niemal 15 mln zł zostało wydane na rozwój segmentu ciągników i maszyn rolniczych. Obecnie trwają prace badawczo-rozwojowe nad konstrukcjami ciągników o mocach od 50 do 110 KM. Ponadto firma zamierza rozszerzyć ofertę o ciągniki ciężkie – o mocy 280 KM – wyposażone w układy transmisji z funkcjami power shift i power shuttle. W końcowej fazie procesu badawczo-rozwojowego jest projekt ciągnika Ursus 3110, w którym zastosowano m.in. zaawansowany układ przeniesienia napędu. Podobnie na finiszu są prace nad ciągnikiem wyposażonym w układ przeniesienia napędu własnej konstrukcji pod nazwą Vigus, który może być montowany w ciężkich ciągnikach o mocy do 160 KM. Zarząd zakłada, że wraz z wprowadzeniem do oferty nowych modeli sprzedaż ciągników w kolejnych okresach będzie wzrastać, zwiększając udział Ursusa w całym rynku.
Równocześnie spółka rozwija dział transportu miejskiego. Produkowane przez nią autobusy, trolejbusy i autobusy elektryczne, a także autobus z napędem wodorowym, mają być jej atutem w najbliższych latach w przetargach organizowanych w Polsce, Szwecji, Anglii, Izraelu, Czechach i Meksyku.