PBG: Kurs budowlanej firmy tąpnął

Wycena PBG skurczyła się we wtorek o cztery piąte po tym, gdy do obrotu weszły akcje stanowiące 98 proc. kapitału – to głównie papiery objęte przez wierzycieli w ramach układu.

Publikacja: 09.08.2017 06:05

PBG: Kurs budowlanej firmy tąpnął

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Początkowo notowania nie mogły wystartować, TKO wynosił nawet 28 gr, czyli o 90 proc. poniżej kursu odniesienia. Pierwsza transakcja została zawarta po 44 gr, co oznaczało spadek o 84 proc. W trakcie sesji za walory płacono maksymalnie 73 gr, czyli 74 proc. poniżej kursu odniesienia.

Wierzyciele jesienią obejmowali papiery po 2 gr. Nic dziwnego, że część z nich postanowiła natychmiast spieniężyć akcje, realizując 2–3,6 tys. proc. zysku (trzeba jednak pamiętać, że długi spółki zostały częściowo zredukowane). Najwięksi wierzyciele, którzy jesienią objęli papiery, to prezes PBG Jerzy Wiśniewski (173,1 mln akcji), Jefferies International i stowarzyszone z tym podmiotem fundusze (149,2 mln), Pekao (2,8 mln), BZ WBK (61,3 mln) i PKO BP (53,1 mln). Kapitał dzieli się na 804 mln akcji. Mimo perspektywy gigantycznej nadpodaży giełdowi gracze mocno wywindowali wycenę PBG, chociaż budowlana spółka dopiero zamierza wyjść na prostą. W marcu w ciągu zaledwie czterech sesji kurs skoczył o 117 proc., do 6,93 zł (licząc według zamknięcia – w trakcie sesji cena przekraczała nawet 9 zł).

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I półroczu 2025 roku
Budownictwo
Mirbud z pierwszym kontraktem kolejowym
Budownictwo
Kto zbuduje terminal CPK w Baranowie? Warunki postępowania kością niezgody
Budownictwo
Sprzedaż mieszkań będzie rosnąć, ale nie gwałtownie
Budownictwo
JLL: sprzedaż nowych mieszkań będzie rosła w żółwim tempie
Budownictwo
Stare biurowce pod kilof. Wiek nie sprzyja wartości