Gospodarka - Kraj

Jest polski licznik długu

Na ogromnym ekranie w centrum Warszawy można obserwować, jak rośnie polski dług. Licznik uruchomił Leszek Balcerowicz, były minister finansów i szef NBP

prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju

Foto: Fotorzepa, Danuta Motłoch dm Danuta Motłoch

Zadłużenie Polski przyrasta w tempie 100 tys. zł na minutę, 6 mln zł. na godzinę, ponad 150 mln zł na dobę. Profesor Leszek Balcerowicz, były prezes Narodowego Banku Polskiego uroczyście uruchomił licznik polskiego długu, który znajduje się w ścisłym centrum Warszawy u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich. W momencie jego uruchomienia dług wynosił ponad 724 mld zł, co oznacza, że każdy z nas Polaków obarczony jest długiem przekraczającym 19 tys. zł

- Polska nigdy nie będzie tygrysem gospodarczym z takim garbem fiskalnym - stwierdził Balcerowicz. - Mamy potencjał, mamy szanse dogonić pod względem rozwoju gospodarczego Niemcy, ale potrzebne są reformy.

Profesor dodał, że publiczne pokazanie, jak przyrasta zadłużenie naszego kraju ma zmobilizować rząd do działania, zwiększyć presję na polityków, aby nie siedzieli bezczynnie. - Jeśli ktoś obiecuje cud gospodarczy, to musi się zabrać za naprawę finansów publicznych - dodał profesor.

Inicjatywa "Koalicji na rzecz Zmniejszenia Długu Publicznego" nie jest odosobniona, podobne liczniki od lat działają na świecie. Ogromny telebim wisi np. w Nowym Jorku na Times Square. Licznik ustawił w 1989 roku deweloper Seymour Durst, żeby zwrócić uwagę na zadłużenie rządu federalnego, wynoszące wtedy 2,7 biliona dolarów.

Dług w USA przyrasta w tak szybkim tempie, że już dwa lata temu skończyła się na liczniku skala - szybko znaleziono doraźne rozwiązanie - wykorzystano pole, w którym dotąd wyświetlany był symbol amerykańskiego dolara. Podobny licznik działa również w Berlinie, zaś mobilny licznik mają też Brytyjczycy w Londynie.

[b][link=http://www.usdebtclock.org/]Zobacz na żywo, jak szybko rośnie dług USA[/link][/b]

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.