Technologie

Mediatel jest na sprzedaż, ale jeszcze nie dziś

Drugie półrocze ma być dla Mediatelu, głównej inwestycji NFI Magna Polonia, znacznie lepsze niż pierwsze. Spółka nadal chce zostać wirtualnym operatorem mobilnej sieci

Mirosław Janisiewicz, kontrolujący NFI Magna Polonia, sądzi, że wyniki spółki zależnej, Info-TV-FM, będą podobne jak w 2009 r. Powinna zamknąć rok 10 mln zł przychodów i 1,2 mln zł EBITDA.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Tegoroczne wyniki NFI Magna Polonia zależeć będą w większości od Mediatelu, hurtowego operatora. Fundusz jest jego największym akcjonariuszem. – W III kwartale widać poprawę przychodów, jak i zysków Mediatelu w porównaniu z dwoma poprzednimi kwartałami – przyznaje Mirosław Janisiewicz, prezes operatora i znaczący akcjonariusz NFI (przez Rasting Ltd.).

[srodtytul]Stabilizacja w hurcie [/srodtytul]

Jego zdaniem Mediatelowi pomaga większy ruch w sieciach stacjonarnych, napędzany promocjami z dużą liczbą darmowych minut. – Rynek hurtowy się ustabilizował, a wolumen ruchu rośnie – mówi Janisiewicz. Ocenia on udział Mediatelu w rynku hurtowym na około 20 proc.

W I półroczu przychody operatora wyniosły 54,7 mln zł (105 mln zł rok wcześniej). Wyniki operacyjny i netto grupy były sporo pod kreską (minus 8,5 i 9 mln zł). Według Janisiewicza większość czynników ryzyka, które dawały o sobie znać w postaci jednorazowych zdarzeń, została już uwzględniona w rezultatach operatora. A dzięki zmianom organizacyjnym koszty Mediatelu mają spaść.

[srodtytul]Nowe otwarcie dla MVNO [/srodtytul]

Hurtownik szykuje się do nowego rodzaju działalności, który chciał zastosować we współpracy z grupą NFI Midas. Nadzorcy Midasa odrzucili jednak projekt podmiotu świadczącego usługi – w tym mobilne – dla innych operatorów.

Teraz Mediatel przygotowuje projekt samodzielnie. Może on ujrzeć światło dzienne za kilka, kilkanaście miesięcy. Zasadza się on na działalności wirtualnego operatora sieci komórkowej (MVNO) i wykorzystaniu asymetrycznych, korzystnych dla Mediatelu stawek za kończenie połączeń w sieciach komórkowych (tzw. MTR).

– Trwają rozmowy z operatorami komórkowymi w sprawie podpisania umowy, ale na innych zasadach niż dotychczas obowiązujące na rynku – mówi Albert Kuźmicz, prezes NFI Magna Polonia. Dodaje, że podejście operatorów mobilnych zmieniło się na korzystniejsze dla ich potencjalnych partnerów. Duże sieci komórkowe są skłonne zrezygnować z zapisów o prawie pierwokupu bazy klientów MVNO czy dotyczących minimalnego poziomu inwestycji albo wysokich cen uruchomienia usługi.

Eliminowanie czynników ryzyka, poprawa przychodów i opracowanie planów rozwoju – wszystko to przypomina przygotowywanie Mediatelu do sprzedaży. – Wszystko jest na sprzedaż, a Magna jest funduszem inwestycyjnym, jednakże w tym momencie to chyba nie byłby najszczęśliwszy czas – mówi Janisiewicz.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.