Technologie

Unima 2000 liczy na powtórzenie wyników

Krakowska spółka szuka nowych źródeł przychodów. Podpisała umowę partnerską z jednym
z największych na świecie dostawców rozwiązań IT dla contact center – francuskim VocalCom

Krzysztof Kniszner, prezes Unimy 2000 Systemy Teleinformatyczne

Foto: ROL

Mimo że po pierwszych dwóch miesiącach nasza sprzedaż jest o 30 proc. wyższa niż rok wcześniej, to zakładamy, że w całym 2009 r. wpływy będą porównywalne z zeszłorocznymi – powiedział Krzysztof Kniszner, prezes Unimy 2000 Systemy Teleinformatyczne. – Chcielibyśmy, żeby także zysk netto był zbliżony do wypracowanego rok wcześniej – dodał.

W 2008 r. krakowska spółka, specjalizująca się we wdrażaniu systemów teleinformatycznych dla call i contact center, miała 21 mln zł obrotów i zarobiła netto 1,1 mln zł. Dla grupy było to odpowiednio 26 mln zł i 1 mln zł.

[srodtytul]Czasy są niepewne[/srodtytul]

Ostrożność zarządu Unimy 2000 w konstruowaniu budżetu na bieżący rok, według Knisznera, wynika z niepewności co do dalszych trendów w gospodarce. – Jeśli chodzi o nasz podstawowy biznes, to nie odczuwamy skutków kryzysu. Trochę gorzej wygląda jednak sytuacja, jeśli chodzi o rynek usług teletechnicznych, gdzie spadek liczby zamówień jest zauważalny – mówił prezes. W 2008 r. wpływy z kontraktów na budowę instalacji niskoprądowych zapewniły firmie około 40 proc. rocznych obrotów.

Kniszner ujawnił, że portfel zamówień pokrywa już około 50–60 proc. zaplanowanych na ten rok przychodów. W analogicznym okresie 2008 r. wskaźnik był o kilka punktów procentowych gorszy.

Spowolnienie gospodarcze, mimo że na razie nie dotyka bezpośrednio Unimy 2000, skłoniło jednak zarząd do modyfikacji strategii, której ważnym elementem były przejęcia. – Zawiesiliśmy plany w tym obszarze i co najmniej do końca roku nie będziemy do nich wracać – zapowiedział Kniszner.

Podobnie spółka wycofała się z planów połączenia z porównywalną wielkością firmą o zbliżonym profilu działalności. – Nic nie dzieje się w tym temacie – stwierdził prezes. Zapowiedział, że będzie przeciwny wypłaceniu dywidendy z zysku za zeszły rok, choć wcześniej dopuszczał taki scenariusz.

[srodtytul]Francuski partner[/srodtytul]

Unima 2000 nie zrezygnowała za to z poszerzania oferty o nowe produkty. Liczy, że w ten sposób będzie mogła dotrzeć do nowych klientów i zwiększyć sprzedaż. Dlatego podpisała umowę partnerską z jednym z największych na świecie dostawców oprogramowania dla contact center – francuskim VocalCom.

W tegorocznym budżecie Unimy 2000 wpływy ze sprzedaży systemów VocalCom nie będą znaczącą pozycją. W kolejnych latach mają jednak stanowić istotne źródło przychodów.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.