Surowce i paliwa

Rząd pozbawi spółki działalności wydobywczej?

Zamiast zapowiedzianego łączenia PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG resort skarbu wyłączy z tych grup segmenty poszukiwań oraz produkcji ropy i gazu. Trafić miałyby one do PGNiG lub osobnej spółki.
Foto: GG Parkiet

Przyszłość kluczowych spółek Skarbu Państwa wciąż jest wielką niewiadomą. Jeszcze kilka dni temu Dawid Jackiewicz, minister Skarbu Państwa, zapowiadał fuzję Orlenu, Lotosu i PGNiG. Chwilę później informacje te dementował Marek Suski, poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa. Teraz się okazuje, że rząd analizuje całkiem inny scenariusz.

Z informacji „Parkietu" wynika, że plan zakłada wydzielenie z tych spółek działalności poszukiwawczo-wydobywczej (tzw. upstream). Segmentem tym miałby zarządzać nowo utworzony podmiot. Niewykluczone też, że upstream Orlenu i Lotosu trafiłby pod skrzydła Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Obie paliwowe spółki miałyby skoncentrować się na działalności rafineryjnej i detalu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • nie zawiera Aplikacji na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.