Firmy

Pekabex: Moce skokowo w górę

Producent betonowych prefabrykatów dla budownictwa zamknął przejęcie spółki Ergon Poland, do której należy zakład produkcyjny w podwarszawskiej gminie Mszczonów.

Inwestycja pochłonęła 60,8 mln zł brutto (49,8 mln zł netto, z czego 4,7 mln zł to wartość zapasów).

Pekabex podkreśla, że przejęcie wzmocni pozycję grupy w Polsce centralnej i wschodniej.

Analitycy DM Vestor ocenili, że zakup Ergonu jest dobrym strategicznym ruchem przedsiębiorstwa, który umożliwi skokowe zwiększenie mocy produkcyjnych i pozwoli uzyskać efekty skali w zakresie kosztów. Jednocześnie grupa rozwija moce kupionego w ubiegłym roku zakładu w Gdańsku.

Eksperci DM Vestor oczekują, że w tym roku przychody grupy wyniosą prawie 477 mln zł, czyli o 35 proc. więcej, niż grupa powinna pokazać za ubiegły rok. Prognoza zakłada wzrost EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) o 32 proc., do 39,5 mln zł. Skonsolidowany zysk netto ma wzrosnąć o blisko 34 proc., do 24,2 mln zł.

Analitycy spodziewają się, że przejęcie Ergonu zmniejszy możliwości Pekabexu w zakresie wypłaty dywidendy, ale już w przyszłym roku wyniesie ona 50 gr na papier.

DM Vestor zaleca kupować akcje Pekabexu. Cena docelowa wzrosła z 13,4 do 14 zł. W piątek kurs rósł maksymalnie o 5,5 proc., do 10,65 zł.

Pekabex zadebiutował na GPW w wakacje zeszłego roku. Pozyskał 30 mln zł brutto, ponadto dotychczasowi akcjonariusze zbyli papiery za 43,7 mln zł. Cena w ofercie wynosiła 10 zł. Jesienią papiery podrożały do 11,9 zł. Bolączką spółki jest relatywnie niewielki wolumen obrotów.

Od 2008 r. moce Pekabexu wzrosły czterokrotnie, do prawie 100 tys. m sześc. betonowych prefabrykatów rocznie – bez uwzględniania przejęcia zakładu w Gdańsku oraz Ergonu.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.